هنر تولیدشده با هوش مصنوعی چه معنایی برای خلاقیت انسان دارد؟

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ،

گویا طیفی برای هوش مصنوعی وجود دارد. یک طرف طیف شگفتی کامل و سمت دیگر اطاعت حداکثری است. به‌سادگی می‌توان با هوش مصنوعی شگفت‌زده شد؛ اما به‌سختی می‌توانید کاری کنید که کاملا از شما اطاعت کند. به باور مایرو کلینگمان که NFT آثار تولیدشده با هوش مصنوعی را می‌فروشد، اگر تصویر بسیار خاصی را در ذهن داشته باشید، مانند این است که در برابر نیرویی عظیم قرار دارید. هوش مصنوعی با اکراه از دستورهایی مثل سایه‌زنی یک نقطه، بهبود یک نقطه یا پائین آوردن سایه‌های یک نقطه اطاعت می‌کند. هوش مصنوعی باید به این کار ترغیب شود.

نسخه‌های فعلی DALL-E، استیبل دیفیوژن و میدجورنی دستورها را تقریبا به اندازه‌ی یک توییت طولانی محدود می‌کنند. اگر کلمات و جملات طولانی‌تری کنار یکدیگر قرار داشته شوند، تصویر بی‌نظم‌تر خواهد شد. در واقع پشت هر تصویر شگفت‌انگیزی، دستوری سحرآمیز قرار دارد. کار با اولین دستور جادویی آغاز می‌شود. چگونگی گفتن آن اهمیت دارد. نتایج آنی در مجموعه‌ای شامل چهار تا نه تصویر ظاهر می‌شوند. از مجموعه‌ی تصاویر می‌توانید تصاویر حاصل را ایجاد کنید.

برای رسیدن به تصویر ایده‌آل لازم است مانند هوش مصنوعی فکر کنید: دستورالعمل‌ها را به دستور خود اضافه کنید. با تکرار به کار خود ادامه دهید. کلمات را برای دیدن نتایج جدید تغییر دهید. سپس از میان تصاویر ایجاد شده، تعداد کمی را انتخاب کنید. پشت این جادو، هنر برانگیختن قرار دارد. هر هنرمند یا طراح روش خود را برای برانگیختن هوش مصنوعی دارد. این هنرمندان مانند کارگردان‌هایی، هوش مصنوعی را به چشم‌اندازی منحصربه‌فرد هدایت می‌کنند.

PromptBase بازاری برای دستوردهندگان است که دستورات منتهی به تصاویر ساده مثل لوگوها، آیکون‌ها، آواتارها و سلاح‌ گیم را بفروشند. در این وب‌سایت به‌جای فروختن اثر هنری، فرمان یا دستوری را که به اثر هنری می‌انجامد می‌فروشید؛ و برخلاف کلیپ‌آرت ثابت، به‌راحتی می‌توان اثر به‌دست‌آمده را بر اساس نیازها تغییر داد و به نسخه‌های متعددی از آن‌ها رسید. اغلب این دستورها به قیمت عادلانه‌ای فروخته می‌شوند.

دستورهای فوق متوسط نه‌تنها دارای سوژه هستند بلکه نورپردازی، زاویه‌ی دید، احساسات، پالت رنگی، میزان انتزاع و حتی شاید مرجع تصویری را توصیف می‌کنند. به دلایل فنی، حتی با تکرار یک دستور یکسان بعید است به خروجی یکسانی برسید. یک هسته‌ی تصادفی برای هر تصویر وجود دارد که بدون آن از نظر آماری نمی‌توان یک کپی را تولید کرد. علاوه بر این دستور یکسانی که وارد موتورهای هوش مصنوعی مختلف می‌شود، تصاویر متفاوتی را تولید می‌کند. برای مثال تصاویر میدجورنی به نقاشی نزدیک‌تر هستند در حالی که تصاویر DALL-E به عکاسی واقعی شباهت دارند. با این‌حال دستوردهندگان نمی‌خواهند رازهای خود را برملا کنند.

به‌نظر واضح می‌رسد که دستوردهندگان هنر واقعی را تولید می‌کنند. آیا کارگردان‌های فیلم مثل هیچکاک یا کوروساوا چیزی به‌جز دستوردهنده‌ به بازیگرها، کارها، صحنه‌ها یا ایده‌ها هستند؟ دستوردهندگان مولد تصویر هم در کار مشابهی دخالت دارند و بنابراین عجیب نیست که تولیدهای خود را در گالری‌های هنری بفروشند یا حتی آن‌ها را به رقابت‌های هنری وارد کنند. تابستان ۲۰۲۲، جو آلن به خاطر بوم بزرگی با فضای اپرا که با امضای جو آلن از طریق میدجورنی همراه بود برنده‌ی جایزه‌ی اول هنر دیجیتال در رقابت کلرادو استیت فیر فاین آرت شد.

معمولا تصاویر دسته‌ی هنر دیجیتال با استفاده از ابزارهایی مثل بلندر یا فتوشاپ ایجاد می‌شوند که به هنرمندان اجازه می‌دهند به کتابخانه‌هایی از اشیای دیجیتالی و بافت‌ها دسترسی پیدا کنند که بعدا همراه با یکدیگر کولاژ می‌شوند و یک چشم‌انداز را می‌سازند. این تصاویر دیجیتالی در واقع مونتاژهای تکنولوژی هستند. کولاژها هنر قابل احترامی هستند و استفاده از هوش مصنوعی برای ساخت کولاژ یک تکامل طبیعی است. به باور آلن، اگر کولاژ با رندر سه‌بعدی هنر است پس تصویر میدجورنی هم هنر است.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

راهنمای خرید بهترین گوشی سامسونگ از ۳ میلیون تا ۵۰ میلیون تومان [بهمن ۱۴۰۱]

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ، سامسونگ یکی از پیشتازان …