در سال ۲۰۲۳ چه انتظاری از دنیای نجوم و فضا داشته باشیم؟

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ،

در آینده‌ی نزدیک، به‌سختی می‌توانیم انتظار داشته باشیم که سالی به شکوه ۲۰۲۲ را دوباره در دنیای نجوم و فضا مشاهده کنیم. سال گذشته‌ی میلادی، ناسا با صحنه‌های کیهانی ثبت‌شده با تلسکوپ فضایی جیمز وب، جهان را شگفت‌زده کرد، مأموریت دارت سیارکی دوردست را در مداری جدید قرار داد، آرتمیس ۱ زمینه را برای بازگشت انسان به ماه فراهم کرد، چین ساخت ایستگاه فضایی جدیدش در مدار نزدیک زمین را به‌پایان برد، اسپیس‌ایکس ۶۱ موشک را در مدت ۱۲ ماه به فضا فرستاد و تهاجم روسیه به اوکراین جایگاه این کشور را به‌عنوان قدرتی فضایی متزلزل کرد.

هرچند فهرست رویدادهای هیجان‌انگیز فضایی ۲۰۲۲ بلندبالا است، سال جدید میلادی آن‌قدرها کم‌فروغ نخواهد بود و قطعاً روی سکوهای پرتاب و سطح ماه و آسمان قدری هیجان را مشاهده خواهیم کرد. در‌ادامه با عصر اطلاعات همراه باشید تا با برخی از رویدادهای مهمی آشنا شوید که انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۳ در عرصه‌ی نجوم و فضا رخ دهند.

موشک‌های جدید

ناسا موشک غول‌پیکر اسپیس لانچ سیستم (SLS) را برای نخستین‌بار در سال ۲۰۲۲ از روی زمین بلند کرد. این پرتابگر درحالی‌که فضاپیمای آرتمیس ۱ را به‌سمت ماه می‌فرستاد، آسمان شب‌هنگام فلوریدا را با جریانی خیره‌کننده از شعله‌هایش روشن کرد.

اکنون در سال جدید تمام توجه علاقه‌مندان به پرتاب‌های فضایی به اسپیس‌ایکس معطوف شده است. این شرکت مشغول ساخت موشک نسل بعدی خود به نام استارشیپ است؛ فضاپیمایی که در رساندن فضانوردان ناسا به سطح ماه در مأموریت آرتمیس ۳، نقش اساسی را ایفا خواهد کرد.

پس از آنکه اداره‌ی هوانوردی فدرال آمریکا بررسی زیست‌محیطی محل ساخت استارشیپ را به‌پایان برد، اسپیس‌ایکس اجازه یافت تا درصورت رعایت برخی الزامات، پرواز آزمایشی بدون‌ سرنشین موشک جدیدش را از تگزاس جنوبی انجام دهد.

استارشیپ برای پرواز در سال ۲۰۲۲ آماده نشد و اسپیس‌ایکس هنوز تاریخ نخستین پرتاب آن در سال جاری را اعلام نکرده است. بااین‌حال، آزمایش‌های منظم زمینی تجهیزات استارشیپ نشان می‌دهد که احتمالاً سرانجام امسال بلندشدن موشک عظیم اسپیس‌ایکس از روی زمین را مشاهده خواهیم کرد.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

راهنمای خرید بهترین گوشی سامسونگ از ۳ میلیون تا ۵۰ میلیون تومان [بهمن ۱۴۰۱]

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ، سامسونگ یکی از پیشتازان …