نخستین پرتاب مداری از خاک بریتانیا با ناکامی مواجه شد

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ،

ساعت ۰۱:۳۲ امروز سه‌شنبه به وقت ایران، یک فروند هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ متعلق به شرکت ویرجین اوربیت به نام «دختر کیهانی» از پایگاه فضایی کورن‌وال در جنوب‌غربی بریتانیا به هوا برخاست تا نخستین پرتاب مداری از خاک این کشور را انجام دهد. هرچند این مأموریت شروعی موفقیت‌آمیز داشت، در‌ادامه طبق برنامه پیش نرفت.

بریتانیا دومین سازنده‌ی بزرگ ماهواره در جهان پس از ایالات متحده محسوب می‌شود؛ اما برای رساندن محصولاتش به مدار زمین، به موشک‌های دولتی و خصوصی متعلق به سایر کشورها و شرکت‌ها مانند ناسا و اسپیس‌ایکس متکی است. بسیاری امیدوار بودند که موفقیت پرتاب تاریخی امروز آغازگر عصری باشد که در آن بریتانیا بتواند ماهواره‌هایش را از خاک خود پرتاب کند.

به‌گزارش اسپیس‌دات‌کام، دختر کیهانی در ساعت ۰۲:۳۹ به‌ وقت ایران، درحالی‌که برفراز ساحل جنوب‌غربی ایرلند پرواز می‌کرد، موشکی ۲۱ متری به نام لانچروان که حامل ۹ ماهواره‌ی کوچک بود، از زیر بال خود رها کرد. تقریباً ۳٫۵ دقیقه بعد از رهاسازی، مرحله‌ی فوقانی طبق برنامه از مرحله‌ی اول موشک جدا شد و سوزشی تقریباً ۵ دقیقه‌ای را به‌پایان برد؛ اما در این نقطه بود که اوضاع به‌هم ریخت.

اطلاعات پخش زنده‌ی اینترنتی ویرجین اوربیت و توییت‌های این شرکت گیج‌کننده ظاهر شدند. درحالی‌که داده‌های دورسنجی پخش زنده نشان می‌داد که ارتفاع موشک شروع به کاهش کرده، مجری در‌این‌باره چیزی نگفت و درعوض توضیح داد که داده‌های موشک ممکن است گمراه‌کننده باشند. چند دقیقه بعد، ویرجین اوربیت در توییتر اعلام کرد که موشک و ۹ محموله‌اش با موفقیت به مدار رسیده‌اند.

بااین‌حال، در واقعیت این اتفاق نیفتاد. ۳۵ دقیقه پس از سوزش موشک و مدت‌ها پس از زمان برنامه‌ریزی‌شده برای رسیدن محموله به مدار، ویرجین اوربیت با تأیید مشکل در توییتر نوشت ظاهراً موشک لانچروان دچار نقصی شده است که آن را از رساندن محموله به مدار بازمی‌دارد. هرچند ویرجین اوربیت به وجود مشکل پی برد، جزئیات بیشتری در آن لحظه ارائه نشد.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

بهترین برنامه های قدم شمار؛ معرفی ۱۰ اپلیکیشن برای شمارش قدم‌ها

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ، در زمان‌های نه‌چندان دور، …