توسعه خودروی الکتریکی خورشیدی جهان توسط استارت اپ هلندی

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ،

 اولین مدل این خودرو با نام لایت یر زیرو«Lightyear ۰»، با قیمت ۲۵۰ هزار یورو عرضه شد. این خودرو که مجهز به پنل‌های خورشیدی خمیده در سرتاسر کاپوت و سقف است، می‌تواند دو ماه بدون شارژ در آمستردام در تابستان و تا هفت ماه در پرتغال حرکت کند.

این شرکت در سال ۲۰۱۶ در هلند تأسیس شد و از سال گذشته در حال توسعه لایت یر ۲ «Lightyear ۲» دومین مدل پرتیراژ خود، با قیمت اولیه حدود ۴۰ هزار یورو بوده است. به گفته این شرکت، انتظار می‌رود که لایت یر ۲ تا سال ۲۰۲۵ به تولید انبوه برسد.

نسخه مفهومی لایت یر ۲ هفته گذشته در نمایشگاه فناوری CES ۲۰۲۳ در لاس وگاس ارائه شد. این شرکت فن‌آوری پیشرفته هلندی اکنون در حال باز کردن لیست انتظار برای دومین مدل تولیدی خود است. قیمت تخمینی حدود ۴۰ هزار یورو است.

لایت‌یر در بیانیه‌ای مطبوعاتی اعلام کرد: طرف‌های علاقه‌مند می‌توانند هم‌اکنون در لیست انتظار ثبت‌نام کنند تا وقتی مدل برای سفارش در دسترس قرار گیرد، در صف اول باشند. البته کمی باید صبر کنید زیرا تولید انبوه آن تا پایان سال ۲۰۲۵ آغاز خواهد شد.

“لکس هوفسلوت” (Lex Hoefsloot) مدیر عامل و یکی از بنیانگذاران لایت یر گفت: لایت یر ۲ به ما در مأموریت خود کمک می‌کند تا دنیای پاک را برای همه در دسترس قرار دهیم. این اولین خودروی الکتریکی است که به مردم اجازه می‌دهد تا پایداری را در اولویت قرار دهند. از طریق استفاده کارآمد از نور خورشید، لایت یر ۲ وابستگی به شبکه‌های برق را که بیش از حد زیاد شده‌اند کاهش می‌دهد.

در مقایسه با سایر خودروهای الکتریکی، لایت یر ۲ تا ۵۰ درصد کمتر کربن دی اکسید منتشر می‌کند و برد بیش از ۸۰۰ کیلومتر را ارائه می‌دهد.

 

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

رک شبکه چیست؛ معرفی رک و انواع آن

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ، همان‌طورکه گفته شد، رک‌های …