بررسی کارت گرافیک RTX 4070 Ti؛ گل به خودی انویدیا

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ،

انویدیا با معماری Ada Lovelace، فناوری DLSS 3 را با وعده‌ی افزایش ۱۰۰ درصدی نرخ فریم با کیفیت تصویر مشابه معرفی کرد. DLSS3 تمام قابلیت‌های DLSS 2 از جمله AI Super-resolution را نیز دارد؛ اما اکنون به‌مدد شتاب‌دهنده‌ی سخت‌افزاری OFA و نسل چهارم هسته‌های تنسور، می‌تواند بدون آنکه به واحد‌های پردازش گرافیکی فشار بیاورد، فریم بعدی را پیش‌بینی کرده و آن را با هوش مصنوعی تولید کند.

قابلیت چشمگیر بعدی کارت‌های گرافیک سری RTX 40، به پشتیبانی از کدک بسیار بهینه‌ی AV1 باز می‌گردد؛ نسل هشتم انکُدر ویدیوی انویدیا (NVENC) اکنون از پس انکُد ویدئوهای AV1 برمی‌آید که براساس وعده‌ی انویدیا به بهبود ۴۰ درصدی بهره‌وری استریم‌ها کمک می‌کند؛ گویی استریم با ۴۰ درصد پهنای باند بیشتر صورت می‌گیرد.

کارت گرافیک RTX 4070 Ti از ۱۲ گیگابایت حافظه‌ی ویدیویی GDDR6 با باس ۱۹۲ بیتی و پهنای باند ۵۰۴٫۲ گیگابایت‌برثانیه استفاده می‌کند؛ ضمن اینکه ۱۲۸ کیلوبایت کش L1 برای هریک از ۶۰ واحد SM و در مجموع ۴۸ مگابایت کش L2 روی تراشه‌ی AD104 برای دسترسی سریع‌تر واحد‌های پردازشی وجود دارد.

گرافیک میان‌رده‌ی RTX 4070 Ti از ۲ درگاه HDMI 2.1a در کنار ۳ درگاه DisplayPort 1.4a بهره می‌برد و هم‌زمان از پسِ ۴ خروجی تصویر برمی‌آید. انویدیا در این کارت نیز از رابط برق اختصاصی ATX 12VHPWR استفاده می‌کند که برای استفاده از آن باید سه کابل ۸پین PCIe استفاده کنید.

ما از کارت ROG Strix GeForce RTX 4070Ti OC برای بررسی استفاده کردیم که به‌طور پیش‌فرض با فرکانس ۲۷۶۰ مگاهرتز (۴۵۰ مگاهرتز بالاتر از فرکانس پایه‌ی پیشنهادی انویدیا) کار می‌کند و در حالت اورکلاک نیز می‌توان آن را به ۲۷۹۰ مگاهرتز (۱۸۰ مگاهرتز بالاتر از فرکانس توربوی پیشنهادی انویدیا) ارتقا داد.

بررسی ویدیویی RTX 4070 Ti

سیستم مورداستفاده برای بررسی RTX 4070 Ti

ما برای بررسی کارت گرافیک RTX 4070 Ti از کیس MSI Aegis Ti5 نسل دوازدهمی با پردازنده‌ی Core i9-12900K، رم ۱۲۸ گیگابایتی و پاور ۸۵۰ واتی استفاده کردیم. این کیس به‌طور پیش‌فرض از کارت گرافیک RTX 3090 استفاده می‌کند.

عملکرد RTX 4070 Ti در بازی‌های ۴K

انویدیا در مورد عملکرد RTX 4070 Ti بسیار فریبنده صحبت می‌کند؛ به‌عنوان مثال به‌جای مقایسه‌ی قدرت پردازشی این گرافیک با نسل گذشته، عملکرد DLSS 3 کارت جدید را در بازی Cyberpunk 2077 را با DLSS 2 کارت نسل قبل مقایسه می‌کند و می‌گوید ۴۰۷Ti تا ۴ برابر بهتر از ۳۰۸۰ است.

Cyberpunk 2077

در زمان نگارش بررسی پیش‌رو، هنوز هم بعد از گذشت چند ماه، به‌روزرسانی جدید Cyberpunk 2077 با DLSS 3 در دسترس عموم قرار نگرفته است؛ بنابراین همان‌طور که مشاهده می‌کنید، در وضوح ۴K و با بالاترین تنظیمات گرافیکی، تفاوت فاحشی میان عملکرد Ray Tracing دو کارت RTX 4070 Ti و RTX 3090 مشاهده نمی‌شود.

Bright Memory RTX

در فقدان پشتیبانی از DLSS 3، بازی Bright Memory نیز بهبود معناداری را در وضوح ۴K برای RTX 4070 Ti در مقایسه‌با RTX 3090 نشان نمی‌دهد.

Forza Horizon 5

کارت گرافیک RTX 4070 Ti در بازی Forza Horiz 5 خودی نشان می‌دهد و با اختلاف ۲۸ درصدی، ۳۰۹۰ را در وضوح ۴K پشت‌سر می‌گذارد.

Red Dead Remeption 2

در بازی Red Dead Redemption 2 نیز شاهد برتری فاحشی برای کارت جدید انویدیا نیستیم. در این بازی با وضوح ۴K، گرافیک RTX 4070 Ti فقط ۱۰ درصد بهتر از ۳۰۹۰ عمل می‌کند.

FarCry 6

در بازی FarCry 6، کارت گرافیک جدید انویدیا با اختلافی ناچیز از پرچم‌دار سه سال پیش عقب می‌افتد.

Gears 5

در بازی قدیمی Gears 5، بار دیگر RTX 4070 Ti قدرتنمایی می‌کند و حریف قَدَر خود از نسل قبلی را با اختلاف بیش‌از ۲ برابر، از پیش‌رو برمی‌دارد.

عملکرد RTX 4070 Ti در بازی‌های ۱۰۸۰p

در مجموع و براساس تست‌هایی که از بازی‌های مختلف گرفتیم، گرافیک RTX 4070 Ti در وضوح ۱۰۸۰p بهتر از وضوح ۴K قدرت خود را مقابل RTX 3090 به‌نمایش می‌گذارد.

Cyberpunk 2077

با تنظیم وضوح بازی Cyberpunk 2077 روی ۱۰۸۰p، کارت گرافیک جدید انویدیا به نرخ فریم نزدیک به ۱۲۰ فریم‌برثانیه با بالاترین تنظیمات گرافیکی و Ray Tracing دست می‌یابد که نزدیک به ۴۰ درصد بهتر از عملکرد RTX 3090 است.

Bright Memory RTX

در بازی Bright Memory نیز همان روند، با شدت کمتر، پیش می‌آید، روی وضوح ۱۰۸۰p، با RTX 4070 Ti به برتری ۱۱ درصدی رسیدیم.

Forza Horizon 5

چنانچه بازی Forza Horizon 5 را روی وضوح ۱۰۸۰p تنظیم کنید، با بالاترین تنظیمات گرافیکی به نرخ ۱۵۳ فریم‌برثانیه دست می‌یابید که ۲۲ درصد بهتر از عملکرد RTX 3090 است.

Red Dead Remeption 2

با وضوح ۱۰۸۰p، گرافیک جدید انویدیا برتری خود بر RTX 3090 را در بازی RDR 2 تقویت می‌کند و به عدد شگفت‌انگیز ۴۹ درصد می‌رساند.

FarCry 6

کارت گرافیک RTX 3090 حتی با وضوح ۱۰۸۰p نیز در بازی FarCry 6 بهتر عمل می‌کند؛ این بار با اختلاف ۱۰ درصدی.

Gears 5

در عنوان قدیمی Gears 5، چنانچه وضوح را به ۱۰۸۰p تغییر دهید، با RTX 4070 Ti به نرخ خیره‌کننده‌ی ۳۱۰ فریم‌برثانیه دست خواهید یافت که ۵۱ درصد بهتر از عملکرد RTX 3090 است.

عملکرد RTX 4070 Ti در پریمیر پرو

حافظه‌ی ویدیویی کمتر RTX 4070 Ti باعث می‌شود تا در پیاده‌سازی افکت‌های سنگین گرافیکی با نرم‌افزار پریمیر پرو، مقابل RTX 3090 با اختلاف ۲۰ درصدی عقب بماند؛ اما در عوض هنگام اکسپورت پروژه‌ها، ۱۰ درصد بهتر است.

عملکرد RTX 4070 Ti در فتوشاپ

در نرم‌افزار فتوشاپ، با RTX 4070 Ti به برتری جزئی ۵ درصدی دست یافتیم که چندان قابل‌توجه نیست.

عملکرد RTX 4070 Ti در سالیدورکس

شرایط پیش‌آمده در فتوشاپ، برای نرم‌افزار سالیدورکس نیز صادق است؛ کارت گرافیک جدید انویدیا در این نرم‌افزار تنها ۲ درصد بهتر از RTX 3090 بود!

عملکرد RTX 4070 Ti در بلندر

کارت گرافیک RTX 4070 Ti در نرم‌افزار Blender قوی‌تر ظاهر می‌شود و با اختلاف ۱۵ درصدی بهتر از RTX 3090 عمل می‌کند.

رفتار RTX 4070 Ti در پردازش‌های سنگین

گذشته از تمام صحبت‌هایمان درباره‌ی عملکرد RTX 4070 Ti، به هیچ‌وجه نمی‌توانیم بهینگی معماری جدید انویدیا و فرایند ساخت ۴ نانومتری TSMC در مقایسه‌با نسل گذشته با لیتوگرافی ۸ نانومتری سامسونگ را انکار کنیم.

توان مصرفی GPU

براساس تست‌های من، کارت گرافیک RTX 4070 Ti در عموم مواقع یا بهتر از RTX 3090 بود یا پابه‌پای آن می‌آمد؛ در عین‌حال، این کارت حدود ۱۰۰ وات کمتر از پرچم‌دار نسل قبلی مصرف می‌کند!

فرکانس GPU

در عین‌حال که توان مصرفی کارت ۱۰۰ وات کمتر است؛ گرافیک RTX 4070 Ti با ۱۱۰۰ مگاهرتز فرکانس بالاتر نیز در مقایسه‌با RTX 3090 کار می‌کند.

دمای داغ‌ترین نقطه GPU

توجه داشته باشید که در آزمایش‌های من، هنگامی‌که گرافیک ۲۰ دقیقه به‌طور مداوم تحت بار پردازشی سنگین قرار داشت، دمای داغ‌ترین نقطه‌ی آن حدود ۱۵ درجه‌ی سلسیوس پایین‌تر از RTX 3090 است.

با وجود چنین پیشرفتی در زمینه‌ی بهره‌وری و بهینگی، مشتاق هستم تا عملکرد گرافیک RTX 40 روی لپ‌تاپ‌های ویندوزی را بررسی کنم.

جمع‌بندی و مقایسه RTX 4070 Ti با رقبا

کارت گرافیک RTX 4070 Ti به‌خودی خود محصول بدی نیست و چه در بازی‌ها، چه نرم‌افزارهای حرفه‌ای، عملکرد چشمگیری را به‌نمایش می‌گذارد و پابه‌پای کارت پرچم‌دار RTX 3090 می‌آید؛ حتی برخی مواقع پیش می‌افتد؛ آن هم با توان مصرفی به‌مراتب پایین‌تر!

آنچه همگان را نسبت به RTX 3070 Ti بدبین می‌کند؛ در وهله‌ی نخست، قیمت‌گذاری غیرمنطقی آن و در وهله‌ی بعد، استراتژی زشت انویدیا برای عرضه‌ی این کارت گرافیک است؛ کارتی ضعیف‌تر از RTX 4080 که در ابتدا قرار بود با نام ۴۰۸۰ روانه‌ی بازار شود.

از استراتژی بازاریابی انویدیا که بگذریم، به بحث ناخوشایند قیمت می‌رسیم؛ هم‌اکنون که بررسی پیش‌رو را می‌نویسم، قیمت کارت گرافیک اورکلاک‌شده‌ی ROG Strix RTX 4070 Ti حدود ۶۰ میلیون تومان است؛ در همین محدوده‌ی قیمتی می‌توانید کارت گرافیک AMD RX 7900 XTX یا حتی مدل‌هایی از RTX 4080 را نیز بیابید که در اغلب سناریوها، بهتر از ۴۰۷۰ Ti هستند.

نکات مثبت

  • عملکرد بهتر از RTX 3090
  • معماری بهینه‌تر و کم‌مصرف‌تر
  • فناوری آینده‌دار DLSS 3
  • پشتیبانی از کدک AV1

نکات منفی

  • قیمت‌گذاری بد

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

اولین توافق‌نامه هوش مصنوعی در بین آمریکا و اروپا امضا شد

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ، ایالات متحده و اتحادیه‌ی …