Canalys: رکود بازار کامپیوتر تا نیمه دوم ۲۰۲۳ ادامه خواهد داشت

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ،

طبق گزارش جدید موسسه تحقیقاتی Canalys، بازار کامپیوتر در پایان سال ۲۰۲۲ با افت قابل‌توجهی روبرو شده است. 

طبق این گزارش، میزان عرضه کامپیوتر در سه ماهه چهارم ۲۰۲۲ حدود ۱۶ درصد نسبت به سال قبل کاهش یافته است اما در مقایسه با سال ۲۰۱۹ همچنان ۷ درصد بیشتر است. به نظر می‌رسد با فروکش کردن بیماری کرونا، تقاضا برای کامپیوترهای خانگی کاهش یافته است و این اتفاق کاملا طبیعی است. میزان فروش نوت‌بوک‌ها نیز با کاهش شدیدی مواجه شده است و نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد افت کرده است. 

موسسه Canalys در گزارش خود به عوامل مختلفی برای این کاهش فروش اشاره کرده است که مهمترین آن‌ها بحران اقتصاد جهانی، افزایش نرخ تورم و افزایش نرخ بهره و انرژی عنوان شده است. بنابراین در چنین شرایطی مشتریان علاقه‌ای به خرید یک دستگاه گران‌قیمت کامپیوتری نشان نمی‌دهند. 

البته برخی شرکت‌ها سعی کردند تا تخفیف‌هایی را برای مشتریان خود در نظر بگیرند و همین موضوع باعث شد تا فروش کامپیوترها در تعطیلات انتهای سال ۲۰۲۲ نسبتا خوب باشد‌. 

در حال حاضر، شرکت لنوو‌ با در اختیار داشتن ۲۳.۷ درصد سهم بازار کامپیوتر در صدر قرار دارد و اچ پی و دل به‌ترتیب در رده‌های بعدی جای گرفته‌اند. نکته. جالب اینکه هر پنج شرکت برتر این بازار با کاهش فروش مواجه شده‌اند، هرچند که شدت آن در مورد اپل و ایسوس کمی کمتر بوده است.  

موسسه Canalys پیش‌بینی کرده است که بازار کامپیوتر تا نیمه اول ۲۰۲۳ همچنان روند کاهش را طی خواهد کرد اما از نیمه دوم شاهد رشد این بازار خواهیم بود. به نظر می‌رسد اغلب کسانی که در سال ۲۰۲۰ لپ تاپ یا کامپیوتر خریده‌اند امسال نیاز به ارتقا سیستم خود خواهند داشت.

منبع: Gsmarena

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

همراهی همراه اول با زلزله‌زدگان خوی

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ، به گزارش اداره کل …