ايتنا – دُم چشم‌نواز دنباله‌دار ZTF

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ،

دنباله‌دار ZTF می‌تواند با چشم غیرمسلح هم قابل مشاهده باشد. این گلوله برفی غول‌پیکر که اوایل سال گذشته کشف شد، با نزدیک شدن به خورشید و زمین، نورانی و درخشان شده است

به گزارش عصر اطلاعات، این دنباله‌دار با نام کامل C/2022 E3 (ZTF) اواخر این هفته به خورشید نزدیک خواهد شد و ممکن است حتی بدون دوربین دوچشمی برای ناظران ساکن در نیمکره شمالی با آسمان صاف و تاریک هم قابل مشاهده باشد. با این حال، همزمان با نزدیک‌تر شدن به خورشید، پیش‌بینی میزان روشنایی این دنباله‌دار کار بسیار دشواری خواهد بود.

در تصویر برگزیده امروز ناسا که هفته گذشته در مقابل یک میدان ستاره‌ای زیبا گرفته شد، سه دُم یون آبی تا سمت راست و بالا امتداد دارند که احتمالاً در نتیجه یک باد متغیر خورشیدی است که بر روی یون‌های خارج‌شده از هسته دنباله‌دار یخی وزیده است.

 

دم غبارآلود سفید این دنباله‌دار که بسیار کوتاهتر است، در سمت چپ و بالا قابل مشاهده است. درخشش سبز، در واقع کمای این دنباله‌دار است که در اثر گاز کربن درخشان ایجاد می‌شود. انتظار می‌رود دنباله‌دار ZTF در اوایل ماه فوریه از نزدیکترین فاصله از زمین عبور کند و پس از آن به شدت کم‌نور شود.

 

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

همراهی همراه اول با زلزله‌زدگان خوی

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ، به گزارش اداره کل …