نخستین پرتاب فالکون هوی اسپیس ایکس در سال ۲۰۲۳ با حمل محموله‌ای محرمانه انجام شد

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ،

موشک قدرتمند فالکون هوی اسپیس‌ایکس با انجام دومین پرتاب خود در کمتر از سه ماه گذشته، اکنون پنج پرواز موفق را در کارنامه‌اش به ثبت رسانده است. این موشک بامداد دوشنبه در ساعت ۰۲:۲۶ به وقت ایران از مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا به هوا برخاست و ماموریتی محرمانه به نام USSF-67 را برای نیروی فضایی ایالات متحده پرتاب کرد.

فالکون هوی از سه مرحله‌ی اول تغییریافته‌ی موشک فالکون ۹ اسپیس‌ایکس تشکیل شده است. این سه مرحله‌ی به‌هم‌چسبیده دارای یک مرحله‌ی فوقانی هستند که محموله را حمل می‌کند. دو بوستر جانبی موشک، هشت دقیقه پس از پرتاب با موفقیت به زمین بازگشتند و در پایگاه نیروی فضایی کیپ کاناورال در نزدیکی مرکز فضایی کندی فرود آمدند. این دومین فرود هر دو آن‌ها بود.

بوستر مرکزی موشک ماموریت USSF-67 پرتابگری جدید بود و دیگر فرصتی برای پرواز نخواهد داشت؛ زیرا اندکی پس از برخاستن از روی زمین، طبق برنامه‌ریزی در اقیانوس اطلس دور انداخته شد. درهمین‌حال، مرحله‌ی فوقانی فالکون هوی به حمل محموله‌های خود به مدار ادامه داد؛ اما تصاویر چندانی از سفرش منتشر نشد. اسپیس‌ایکس به درخواست نیروی فضایی، پخش اینترنتی پرتاب را درست پس از فرود بوسترها متوقف کرد و معلوم نشد محموله‌ها دقیقا چه زمانی در مدار مستقر شدند.

محموله‌ی اصلی USSF-67 یک ماهواره‌ی رله‌کننده‌ی مخابراتی نظامی به‌نام تقویت‌کننده‌ی پخش مستمر ست‌کام ۲ (CBAS-2) است که در مدار زمین‌ثابت در ارتفاع تقریبا ۳۵٬۷۰۰ کیلومتری از سطح زمین قرار می‌گیرد. به‌نقل از اسپیس‌دات‌کام، ماموریت CBAS-2 تقویت ظرفیت‌های مخابراتی ماهواره‌های نظامی موجود و پخش مداوم داده‌های نظامی ازطریق پیوندهای رله‌ی مخابراتی فضایی است.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

رک شبکه چیست؛ معرفی رک و انواع آن

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ، همان‌طورکه گفته شد، رک‌های …