چرا برخی افراد نمی‌توانند راست را از چپ تشخیص دهند

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ،

در آزمایش‌های ون درهام، افزایش در عملکردی که حاصل همسو بودن با آدمک بود، در افرادی که می‌گفتند در زندگی روزمره خود از استراتژی مرتبط با دست برای تشخیص چپ و راست استفاده می‌کنند و همچنین به‌طورکلی در زنان بیشتر بود.

پژوهشگران همچنین دریافتند که مردان معمولا در پاسخ‌گویی سریع‌تر از زنان عمل می‌کنند، اما داده‌های آن‌ها از پژوهش‌ گذشته حمایت نکرد که نشان می‌داد مردان به‌طور‌کلی در آزمون‌های تشخیص راست از چپ بهتر عمل می‌کنند.

علت دقیق این امر که چرا توانایی افراد مختلف در تشخیص چپ و راست متفاوت است، مشخص نیست، اگرچه پژوهش‌ها نشان می‌دهند که هرچه بدن شخص نامتقارن‌تر باشد (برای مثال ازنظر ترجیح دستی که با آن می‌نویسد)، آن‌ها راحت‌تر چپ و راست را تشخیص می‌دهند. گورملی می‌گوید: «اگر یک سمت از مغز شما کمی بزرگ‌تر از سمت دیگر باشد، معمولا در تشخیص راست و چپ بهتر عمل می‌کنید.» ون درهام می‌گوید: «اما مانند سایر جنبه‌های شناخت فضایی، تشخیص چپ و راست می‌تواند چیزی باشد که در کودکی یاد می‌گیریم. مثلا، در صورتی که کودکان مسئول پیدا کردن راهی باشند، اگر به آنها اجازه دهید تا چند متر جلوتر از شما راه بروند و تصمیم‌گیری کنند، آن کودکان درنهایت موقعیت‌یاب‌های بهتری خواهند شد.»

پژوهش‌های آلیس گومز و همکارانش در مرکز تحقیقات علوم اعصاب لیون فرانسه نشان می‌دهد شناخت راست و چپ چیزی است که کودکان به سرعت می‌توانند بیاموزند.

گومز برنامه مداخله دو هفته‌ای را طراحی کرد که توسط معلمان اجرا می‌شد و برای افزایش بازنمایی بدنی و مهارت‌های حرکتی کودکان پنج تا هفت ساله طراحی شده بود. وقتی پس از اجرای برنامه، کودکان ازنظر توانایی مکان‌یابی قسمت صحیح بدن روی خودشان یا یک فرد دیگر (برای مثال زانوی راستشان) آزمایش شدند، تعداد خطاهای تشخیص راست و چپ تقریبا نصف شد.

یکی از دلایل این امر ممکن است آن باشد که به کودکان یک استراتژی آموزش داده شد (به دستی که با آن می‌نویسند، فکر کنند) تا وقتی نمی‌توانند راست و چپ را به خاطر بیاورند، برای تشخیص راست از چپ از آن استفاده کنند.

تمرکز برنامه‌ی مذکور بر بدن خود کودکان یکی دیگر از توضیح‌های احتمالی است، خصوصا که پژوهش‌های دیگر نشان می‌دهند هنگام گرفتن تصمیمات راست و چپ، چارچوب مرجعِ خودمحور نقش کلیدی دارد. گومز می‌گوید: «در کلاس درس معمولی کودکان ممکن است به جای بدنشان روی دیاگرام اجزای بدن را نشان دهند، زیرا انجام این کار روی بدن خودشان وقت‌گیرتر و دشوارتر است.»

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

رک شبکه چیست؛ معرفی رک و انواع آن

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ، همان‌طورکه گفته شد، رک‌های …