وابستگی اپل به چین حداقل تا بیست سال دیگر ادامه دارد

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ،

انتقاد‌ سناتورهای دو حزب اصلی ایالات‌ متحده علیه اپل باعث شده است رابطه‌ی این شرکت با چین دفاع‌نکردنی توصیف شود. به‌گفته‌ی یکی از مهندسان سابق غول فناوری اهل کوپرتینو که وظیفه‌‌اش کشف راهکارهای خودکارسازی فرآیندهای تولید است، رابطه‌ی اپل و چین بیش‌ از ۲۰ سال دیگر طول خواهد کشید.

درحال‌حاضر، به ده‌ها تأمین‌کننده‌ی اصلی اپل اجازه داده شد تا فعالیت‌های خود را در هند گسترش دهند؛ اما این اتفاق نیز به وابستگی شرکت مذکور به چین تأکید می‌کند. تاکنون گزارش‌های متعددی درباره‌ی خطرهای وابستگی اپل به چین و مسائل موجود در این مسیر منتشر شده است.

همه‌گیری کرونا باعث شد خطرهای وابستگی شدید اپل به چین بیشتر آشکار شود. طبق پیش‌بینی‌ها، اختلال‌های اخیر زنجیره‌ی تأمین این شرکت در چین که به‌‌علت شیوع مجدد کووید ۱۹ در بزرگ‌ترین کارخانه‌ی مونتاژ آیفون رخ داد، هر هفته هزینه‌ای یک‌میلیارد‌دلاری روی دست آن گذاشته است.

هند به‌عنوان امید اصلی اپل در انتقال خطوط تولید محصولات این کشور به خارج از چین در نظر گرفته می‌شود. گزارش‌های سال گذشته حاکی از آن بود تا سال ۲۰۲۵ یک‌چهارم آیفون‌های اپل در هند ساخته خواهد شد و حالا گزارش‌های جدید نشان می‌دهند این رقم تا سال ۲۰۲۷ به ۵۰ درصد خواهد رسید. بااین‌حال، برخی دیگر از گزارش‌ها به این موضوع تأکید می‌کنند که پیچیدگی‌های رابطه‌ی اپل و چین حداقل تا چند دهه‌ی دیگر ادامه خواهد یافت.

رابطه‌ی اپل با چین دفاع‌نکردنی توصیف می‌شود

فایننشال‌تایمز گزارش داده است نگرانی‌های دو حزب اصلی آمریکا به این موضوع اشاره می‌کند که اپل عملاً مجبور شده است دستورهای چینی‌ها را اجرا کند و این شرکت نمی‌تواند وضعیت کنونی را به‌سادگی ادامه دهد.

اپل نه‌تنها از اعتراض‌های کارگران کارخانه‌ی مونتاژ آیفون در چین حمایت نکرد؛ بلکه با اِعمال تغییراتی در قابلیت AirDrop برای شهروندان این کشور، ابزار اشتراک‌گذاری فایل خود را محدود کرده است. گفته می‌شود غول کوپرتینویی این اقدام را به‌دلیل درخواست پکن انجام داده است.

منتقدان سرشانسی از هر دو حزب ایالات متحده انتقادهای جدی علیه اپل مطرح کرده‌اند. جاش هولی، سناتور جمهوری‌خواه، اپل را به وابستگی شدید به چین متهم کرد و گفت:

پیشرفت اپل در هند، اما با شرکت‌های چینی

به‌گزارش ۹to5Mac، تلاش‌های اپل برای افزایش حجم تولید در هند باعث شده است به ۱۴ تأمین‌کننده‌ی آن اجازه داده شود تا فعالیت‌های خود را گسترش دهند؛ البته نکته‌ی مهم این است که شرکت‌های تأمین‌کننده همگی چینی هستند.

بیش‌ از ده‌ها تأمین‌کننده‌ی چینی اپل مجوزهای اولیه را برای توسعه‌ی فعالیت‌های خود در هند از مقام‌های این کشور دریافت کرده‌اند که این امر به تلاش‌های غول فناوری کوپرتینو برای تنوع‌بخشیدن به شبکه‌ی مونتاژ محصولاتش در خارج از چین کمک می‌کند.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

راهنمای خرید بهترین گوشی سامسونگ از ۳ میلیون تا ۵۰ میلیون تومان [بهمن ۱۴۰۱]

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ، سامسونگ یکی از پیشتازان …