تلویزیون‌های ۲۰۲۳ چگونه بزرگ‌ترین نقص‌های OLED را برطرف خواهند کرد؟

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ،

به‌گفته‌ی ال‌جی دیسپلی، پنل ۷۷ اینچی آن که در تلویزیون G3 ال‌جی خواهید یافت، دارای حدود ۵۱۱۷ میکرولنز در هر پیکسل است که مجموعاً ۴۲٫۴ میلیارد میکرولنز دارد.

به‌گزارش FlatPanelsHD، ال‌جی دیسپلی اعلام کرد که قصد دارد در نهایت MLA را به تمام سری‌های OLED خود بیاورد.

دومین بخش از بهبودهای اعمال‌شده در فناوری META، الگوریتم به‌روزرسانی‌شده‌ای به نام META Booster است. طبق اعلام ال‌جی دیسپلی، این الگوریتم تصاویر را در زمان واقعی تجزیه‌وتحلیل می‌کند تا روشنایی کلی هر صحنه و همچنین درجات اوج سفیدی و رنگ بهبود یابد.

تلویزیون‌های QD-OLED روشن‌تر

ال‌جی دیسپلی تنها شرکتی نبود که در CES از تلویزیون‌های OLED روشن‌تر رونمایی کرد. سامسونگ‌دیسپلی در سال ۲۰۲۲ با معرفی پنل‌های QD-OLED برای تلویزیون‌ها و نمایشگرهایی که از فناوری Quantom Dots (کوانتوم دات) برای تقویت رنگ استفاده می‌کنند، چشم‌انداز OLED را تغییر داد.

اولین تلویزیون‌های OLED سامسونگ در یک دهه گذشته معرفی شدند. برای سال ۲۰۲۳، سامسونگ‌دیسپلی QD-OLED به‌روزشده را معرفی کرد که مانند OLED رقیبش، ال‌جی دیسپلی برپایه‌ی فناوری META، مدعی بهبود سطح روشنایی است. سامسونگ‌دیسپلی همچنین اندازه‌ی ۷۷اینچی جدیدی را برای سری QD-OLED خود رونمایی کرد.

پیش از ورود به این فناوری، ناگفته نماند که هیچ نمایشگری رسما به‌عنوان OLED جدید سامسونگ‌دیسپلی معرفی نشده است؛ اما سامسونگ S95C و S90C مقرون‌به‌صرفه‌تر معرفی‌شده در CES در اندازه‌های ۷۷ اینچی و همچنین ۶۵ و ۵۵ اینچی عرضه می‌شوند. در خوشبینانه‌ترین حالت، S95C و S90C دارای نوعی ویژگی تقویت‌کننده روشنایی خواهند بود.

به‌گفته‌ی سامسونگ‌دیسپلی، پنل‌های QD-OLED ۲۰۲۳ این شرکت می‌توانند به بیش از ۲۰۰۰ نیت اوج روشنایی دست پیدا کنند و مانند ال‌جی‌دیسپلی، پیشرفت‌های احتمالی خود را به فناوری جدیدی که در صفحه‌نمایش گنجانده شده و هوش مصنوعی به‌روز‌شده نسبت می‌دهد.

براساس اعلام سامسونگ‌دیسپلی، این فناوری که «OLED HyperEffiency EL» نام دارد، برای بهبود «روشنایی رنگ هر RGB» به‌کار می‌رود. سامسونگ‌دیسپلی ادعا می‌کند این فناوری که در لایه‌ی تبدیل رنگ آبی نمایشگر استفاده می‌شود، قرار است بهره‌وری نور را نیز افزایش دهد و به‌همین دلیل، نور RGB که از لایه تبدیل رنگ QD عبور می‌کند، بسیار روشن‌تر و رنگ‌ها بسیار واضح‌تر هستند.

افزون‌براین، گفته می‌شود تلویزیون‌ها و مانیتورهایی که از پنل‌های QD-OLED به‌روز‌شده‌ی سامسونگ‌دیسپلی استفاده می‌کنند، به لطف این فناوری جدید و همچنین الگوریتم به‌روز‌شده، ۲۵ درصد برق کمتری نسبت به محصولات گذشته مصرف خواهند کرد.

انتظارات

اگر به سال ۲۰۲۳ امیدوار بودید تا تلویزیون های OLED واقعا می توانند در یک اتاق نشیمن پر از نور خودنمایی کنند یا زیر چراغ‌های مکان شما قرار بگیرند، ناامید خواهید شد. پیش‌بینی می‌شود برخی از تلویزیون‌های OLED معروف و پریمیوم روشن‌تر از همتایان ۲۰۲۲ خود و مدل‌های سال ۲۰۲۳ بودجه‌گراتر باشند؛ اما این پیشرفت‌ها به‌اندازه‌ای چشمگیر نیستند که برای اتاق‌های روشن مناسب باشند یا بتوانند با روشنایی LCD ها رقابت کنند.

براساس گزارش‌های منتشر شده از سوی شرکت‌کنندگان در نمایشگاه CES، ال‌جی G3 شاید به ۲۰۹-۲۳۵ نیت روشنایی تمام‌صفحه دست پیدا کند، در‌حالی‌که برای ال‌جی G2 برابر ۱۶۶-۱۹۹ نیت گزارش شده است.

درهمین حال، سامسونگ دیسپلی نمونه‌ی پیش تولیدی را نشان داد که گفته می‌شود به ۲۵۰ نیت تمام‌صفحه می‌رسد. واحدهای نهایی شاید اعداد متفاوتی داشته باشند؛ اما همچنان با تلویزیون‌های LCD مانند Mini LED LG QNED90 که به ۶۲۲ نیت تمام‌صفحه می‌رسد، فاصله‌ی زیادی دارد.

درباره‌ی تلویزیون‌های مبتنی بر نمایشگر سامسونگ‌د‌یسپلی، می‌توان با اعلام پشتیبانی از دالبی ویژن یا به‌روزرسانی چیدمان زیر‌پیکسل‌های مثلثی‌شکل این فناوری که می‌تواند به تولید متن واضح تر کمک کند، به دستاوردهای شفاف‌تری دست پیدا کرد.

تفاوت واقعی در تلویزیون‌های ۲۰۲۳ با استفاده از پنل‌های اولد ال‌جی‌دیسپلی و سامسونگ‌دیسپلی را باید هنگام مشاهده‌ی محتوایی که می‌تواند روشنایی تقویت‌شده را به حداکثر برساند، مشاهده کرد. این برای صاحبان تلویزیون‌های OLED پریمیوم ۲۰۲۲ کافی نیست که از خریدشان پشیمان شوند؛ اما شاید برای شیفته‌کردن افراد با تلویزیون‌های غیر اولد یا اولد و برای هیجان‌زده‌کردن طرفداران HDR کافی باشد.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

همراهی همراه اول با زلزله‌زدگان خوی

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ، به گزارش اداره کل …