کوالکام امکان اجرای مستقیم هوش مصنوعی مولد را روی گوشی‌های اندروید فراهم می‌کند

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ،

خلق آثار هنری به مهارت، خلاقیت و صرف زمان نیاز دارد اما امروزه می‌توانید با بهره گرفتن از مزیت‌های هوش مصنوعی و فقط با چند ضربه، اثر هنری موردنظرتان را به‌راحتی ایجاد کنید. تصاویر تولید شده با هوش مصنوعی آن‌قدر باکیفیت هستند که حتی برخی از آن‌ها در مسابقات عکاسی نیز برنده شده‌اند. اکثر ابزارهای هوش مصنوعی مولد، روی سرورهای قدرتمند ابری اجرا می‌شوند. کوالکام با جدیدترین تراشه‌ی مبتنی‌بر معماری ARM خود نشان داد دسترسی به این ابزارها روی گوشی‌های هوشمند نیز امکان‌پذیر است. این شرکت مولد تصویر هوش مصنوعی Stable Diffusion را برای اجرا روی یک گوشی هوشمند، بهینه‌سازی کرده و سرعت آن نیز درسطح نسخه‌ی مخصوص دسکتاپ‌های قدرتمند است.

Stable Diffusion یکی از ابزارهای تولید تصویر مبتنی‌بر هوش مصنوعی است که با دریافت پیام متنی، آن‌ها را به آثار هنری جذاب تبدیل می‌کند. نسخه‌ی نمایشی جدید کوالکام از این ابزار، برای دستگاه‌های اندروید درنظر گرفته شده است و همان‌طور که در ویدیو زیر مشاهده می‌کنید، تصویری از یک گربه‌ی پشمالو را با کیفیت بالا تولید کرده است. عملیات فشرده‌سازی مرتبط با ساخت تصویر با استفاده از تراشه‌ی Snapdragon 8 Gen 2 و موتور مولد Stable Diffusion فقط ۱۴٫۴ ثانیه طول کشید و نتیجه‌ی کار، تصویری از یک گربه با ابعاد ۵۱۲ در ۵۱۲ پیکسل بود. اپل در اواخر سال ۲۰۲۲ با بهینه‌سازی‌هایی، امکان اجرای Stable Diffusion را در چارچوب Core ML خود ارائه داد، اما تولید تصویر با این روش در جدیدترین نسل آیفون حدود یک دقیقه طول می‌کشد.

کوالکام و سایر شرکت‌ها در توسعه‌ی جدیدترین تراشه‌های خود، تمرکز زیادی روی بارهای کاری یادگیری ماشینی معطوف کرده‌اند. امکان دارد اجرای چنین پروزه‌هایی برای تولید یک عکس در گوشی‌های قدیمی حتی تا یک ساعت زمان ببرد اما Snapdragon 8 Gen 2 با بهره‌گرفتن از هسته‌های گرافیکی و پردازش مرکزی پیشرفته، این زمان را به‌میزان درخورتوجهی کاهش داده است. دلیل اصلی ثبت رکورد خیره‌کننده برای تولید تصویر با هوش مصنوعی روی گوشی‌های هوشمند، پردازنده‌ی سیگنال دیجیتال Hexagon است که در تراشه‌های جدید کوالکام، پیشرفت‌های زیادی برای انجام عملیات‌های مرتبط با هوش مصنوعی دریافت کرده است.

به گزارش اکستریم‌تِک، مهندسان کوالکام برای فشرده‌سازی مدل Stable Diffusion و بهینه‌سازی آن برای اجرا روی گوشی‌ هوشمند از تکنیکی به‌نام کوانتیزاسیون استفاده کرده است. این اقدام با انتشار Stable Diffusion 1.5 در قالب FP32 و با استفاده از جدیدترین تحقیقات هوش مصنوعی شرکت تراشه‌ساز برای فشرده‌سازی مدل به INT8 (فضای داده‌ی ۸ بیتی) آغاز شد. این مرحله باعث می‌شود مدل مذکور در سخت‌افزار موبایلی با روشی کارآمدتر و سریع‌تر کار کند. البته کوالکام با بهره‌گرفتن از فناوری‌هایی مثل Adaptive Rounding و بدون نیاز به آموزش مجدد، دقت مدل را در نسخه‌ی فشرده شده در سطح نمونه‌ی اصلی حفظ کرد.

کوالکام می‌گوید فشرده‌سازی مدل‌های سنگین هوش مصنوعی، آغاز مسیر دستیابی به هوش مصنوعی بسیار پیشرفته است؛ جایی‌که در آن گوشی‌های هوشمند ما به‌جای تکیه بر خدمات ابری، قدرت کافی را برای اجرای مدل‌های هوش مصنوعی خواهند داشت. اجرای یک مدل هوش مصنوعی بزرگ و پیشرفته مثل Stable Diffusion روی گوشی هوشمند یعنی امکان اجرای آن روی دستگاه‌های دیگری مثل هدست‌های واقعیت‌ مجازی و واقعیت افزوده، تبلت‌ها و لپ‌تاپ‌ها نیز وجود دارد.

Snapdragon 8 Gen 2 اواخر سال گذشته معرفی شد و اکنون در گوشی‌های رده‌بالای بازار ازجمله وان‌پلاس ۱۱ و سری گلکسی S23 سامسونگ مورد استفاده قرار گرفته است. بدین‌ترتیب انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۳ همچنان شاهد معرفی گوشی‌های جدیدی با این تراشه باشیم. البته کوالکام درحال‌حاضر نسخه‌ی Stable Diffusion تراشه‌ی خود را برای آزمایش‌های داخلی توسعه داده است و نمی‌دانیم چه زمانی دردسترس عموم قرار خواهد گرفت.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

با نوکیا، از زمین تا ماه!

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ، یکی از مدیران نوکیا …