مرگ یک دختر ۱۱‌ساله،احتمال شیوع آنفلوانزای پرندگان میان انسان‌ها را بالا برد

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ،

مقامات کامبوج اخیراً گزارش کرده‌اند که یک دختر ۱۱‌ساله از استان پری ونگ به‌دلیل ابتلا به سویه H5N1 آنفلوانزای پرندگان جان خود را از دست داده است و آزمایش‌های بعدی نیز نشان داد که پدر او نیز به این ویروس مبتلا بوده است. بااین‌حال هنوز مشخص نیست که این دو مورد، ویروس را از یکدیگر دریافت کرده‌اند یا به‌دلیل تماس با حیوانات آلوده به این ویروس مبتلا شده‌اند.

همین موضوع باعث شد تا سازمان جهانی بهداشت (WHO) اعلام کند که افزایش گزارش‌های مربوط به آنفلوانزای پرندگان در انسان‌ها «نگران‌کننده» است.

هشدار WHO درباره آنفلوانزای پرندگان

براساس گزارش گاردین، «سیلوی برایاند»، مدیر آمادگی و پیشگیری سازمان جهانی بهداشت در برابر بیماری‌های همه‌گیر، گفت که این آژانس با مقامات کامبوج در مورد این پرونده و آزمایش‌های انجام‌شده از افرادی که با این دختر در تماس بوده‌اند، همکاری کرده است. او در یک کنفرانس مطبوعاتی مجازی که در ژنو برگزار شد، گفت:

«درحال‌حاضر خیلی زود است که اعلام کنیم آیا این انتقال از انسان به انسان بوده است یا براساس قرارگیری در معرض شرایط محیطی. وضعیت جهانی H5N1 با توجه به گسترده پهناور ویروس در پرندگان سراسر جهان و گزارش‌های بسیار زیاد ابتلا پستانداران ازجمله انسان‌ها به آن نگران‌کننده است. WHO خطر این ویروس را جدی می‌گیرد و از تمام کشورها می‌خواهد هوشیاری بیشتری داشته باشند.»

H5N1 یک سویه بسیار عفونی از ویروس آنفلوانزای پرندگان A است که می‌تواند باعث بیماری تنفسی شدید و مرگ در پرندگان شود. شیوع فعلی آن در بین پرندگان باعث ازدست‌رفتن جمعیت آن‌ها در سراسر جهان شده است. این ویروس از پرندگان به حیوانات دیگر و همچنین انسان‌ها منتقل می‌شود.

داده‌های WHO نشان می‌دهند که از ژانویه ۲۰۰۳ تا ۵ ژانویه ۲۰۲۳، ۸۶۸ مورد ابتلای انسانی به ویروس آنفلوانزای پرندگان A(H5N1) در سراسر جهان وجود داشته که ۴۵۷ مورد از آن‌ها کشنده بوده است. تنها شش مورد ابتلا و دو مورد مرگ در این زمینه از آغاز سال ۲۰۲۱ تاکنون گزارش شده است.

 

منبع: دیجیاتو

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

نتفلیکس به شما اجازه خواهد داد از آیفون برای کنترل بازی ها روی تلویزیون استفاده کنید

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ، بلومبرگ گزارش داده است …