هوش مصنوعی شغل روزنامه‌نگاران را از بین خواهد برد

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ،


 اکسل اشپرینگر، غول رسانه‌ای آلمانی، در نامه درون‌سازمانی خطاب به کارکنان این شرکت هشدار داده که توسعه پروژه هوش مصنوعی ممکن است به بیکار شدن روزنامه‌­نگاران منجر شود.

به گزارش عصر اطلاعات و به نقل از ایندیپندنت، ماتیاس دوپفنر، مدیر‌عامل اکسل اشپرینگر، در این نامه که خبرگزاری فرانسه یک نسخه از آن را دیده است، اشاره کرده که هوش مصنوعی از این ظرفیت برخوردار است که روزنامه‌نگاری مستقل را از هر زمانی بهتر کند یا حتی جایگزین آن شود.

دوپنفر در این نامه پیش‌­بینی کرده است که رایانه­‌های هوش مصنوعی در آینده‌ای نزدیک، در زمینه «گردآوری داده‌ها» از خبرنگاران انسانی بهتر خواهند بود. به گفته دوپفنر، رسانه­‌ها اگر می‌خواهند بقا داشته باشند و از بین نروند باید بر تولید اخبار انحصاری یا تفسیر تمرکز کنند.

به گفته او، پوشش اخبار سرگرمی و همچنین روزنامه‌­نگاری تحقیقی، برای صنعت رسانه به شکل فزاینده­‌ای مهم خواهد شد.

 

به گفته او، تفسیر و گمانه‌­زنی درباره انگیزه­‌های اصلی در پشت رخدادها همچنان به شکل شغل برای روزنامه‌نگاران باقی خواهد ماند و از بین نخواهد رفت، اما در عین حال، به ابزارهای نوظهوری نظیر سامانه‌های هوش مصنوعی چت­ جی‌پی­‌تی و مایکروسافت، اشاره می­‌کند که نویدبخش یک انقلاب در زمینه اطلاعات به شمار می‌روند. برنامه چت جی پی تی که با توانایی­‌های خارق‌­العاده‌اش در تولید متن و شعر با استفاده از فناوری هوش مصنوعی به نام مدل زبانی بزرگ، سروصدای بسیاری به پا کرده، به نگرانی‌های بسیاری درباره آینده بسیاری از مشاغل دامن زده است.

دوپنفر همچنین گفته که هدف اکسل اشپرینگر این است که به‌کلی به نسخه دیجیتالی تبدیل شود، ولی چنین گذاری هنوز چند سال زمان خواهد برد. به گفته او، در حدود ۸۵ درصد از درآمد و ۹۵ درصد سود این کنسرن از فعالیت‌های دیجیتال حاصل می‌­شود. به همین دلیل، آن‌طور که دوپفنر در این نامه درون‌­سازمانی اعلام کرده است، مجموعه اکسل اشپرینگر با حدود ۱۸ هزار نفر کارمند در سراسر جهان، هم‌­زمان هم شغل‌­های جدیدی ایجاد خواهد کرد و هم یکسری از مشاغل را حذف می­‌کند.

اکسل اشپرینگر که در سال­‌های اخیر در سطح جهانی به شکل فزاینده‌ای گسترش پیدا کرده است، به تعدیل نیرو پرداخته و مشاغلی در زمینه‌های تولید و بازبینی متون را کاهش داده است.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

ایراد امنیتی در ویرایش تصاویر گوشی‌های پیکسل گوگل

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ، براساس کشف متخصصان …