تحقیقات مایکروسافت الگوریتم ترمیم عکس شگفت‌انگیزی را توسعه می‌دهد

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،

تیم تحقیقاتی مایکروسافت یک الگوریتم جدید مبتنی بر هوش مصنوعی را برای بازیابی عکس‌های قدیمی که از تخریب شدید رنج می‌برند با رویکرد استفاده از یادگیری عمیق توسعه داده است.

بر خلاف کارهای مرمت مرسوم که از طریق یادگیری نظارت‌شده قابل انجام است اما تخریب در عکس‌های واقعی پیچیده است و شکاف دامنه بین تصاویر مصنوعی و عکس‌های قدیمی واقعی، باعث می‌شود که نتوانیم از این شبکه برای همه‌ی عکس‌ها استفاده کنیم.

تکنیک جدید آن‌ها یک شبکه‌ی سه‌گانه‌ی ترجمه‌ی دامنه‌ را ارائه می‌دهد که با استفاده از عکس‌های واقعی و به همراه جفت‌های تصویری مصنوعی کار مرمت را انجام می‌دهد. به طور خاص آن‌ها دو رمزگذار خودکار متغیر (VAE) را تعلیم می‌دهند تا به ترتیب عکس‌های قدیمی و عکس‌های تمیز را به دو فضای نهفته تبدیل کنند و ترجمه بین این دو فضای نهفته با داده‌های جفت‌شده‌ی مصنوعی یادگرفته می‌شود.

Ai for image  figure 9 1024x309 1 - تحقیقات مایکروسافت الگوریتم ترمیم عکس شگفت‌انگیزی را توسعه می‌دهد

این ترجمه به طور کلی برای عکس‌های واقعی استفاده می‌شود زیرا شکاف دامنه در فضای نهفته‌ی فشرده، بسته است. برای پرداختن به تخریب‌های چندگانه‌ی ترکیب شده در یک عکس قدیمی، آن‌ها یک شاخه‌ی سراسری به همراه یک بلوک غیرمحلی جزئی را طراحی کرده‌اند که نقص‌های ساختاری مانند لکه‌های گرد و غبار را هدف قرار می‌دهد و همچنین یک شاخه‌ی غیرمحلی را نیز طراحی کرده‌اند که نقص‌های غیرساختاری مانند اختلال‌ها و تاری را هدف قرار می‌دهد. این دو شاخه با هم در یک فضای نهفته ادغام شده‌اند که باعث بهبود قابلیت مرمت عکس‌های قدیمی دارای چندین نقص می‌شود. روش پیشنهادی برای ترمیم عکس‌های قدیمی از لحاظ کیفیت بصری از بقیه‌ی روش‌ها برای این کار بهتر است.

متأسفانه مایکروسافت سایتی را برای اسفاده‌ی آزمایشی این فناوری در نظر نگرفته است. اما امیدواریم که این کار را انجام دهد.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری اطلاعات مراجعه کنید.
منبع

برچسب ها

نوشته های مشابه

بستن