دوربین لایکا M10-R با حسگر ۴۰ مگاپیکسلی معرفی شد

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،

لایکا روز گذشته مدل جدیدی از دوربین‌های سری M10 خود را رونمایی کرد. دوربین جدید که با نام لایکا ام ۱۰ آر (Leica M10-R) شناخته می‌شود شباهت‌های ظاهری زیادی به دیگر اعضای خانواده‌ی M10 دارد. M10-R همچون مدل M10-P از دکمه‌ی شاتر کم‌صدا بهره می‌برد، برخی قابلیت‌های مشابه‌با M10-D دارد و حسگر ۴۰ مگاپیکسلی را از دوربین M10 Monochrom به‌ارث برده است. بنابراین در نگاهی اولیه می‌دانیم که با چه محصولی سر و کار داریم: لایکا M10-R نسخه‌ی بهبودیافته‌ی M10 به‌حساب می‌آید که حسگر پروضوح‌تری دارد و از همان حسگر مدل M10 Monochrom بهره می‌گیرد؛ با این‌تفاوت که مدل R برخلاف Monochrom توانایی ثبت تصاویر رنگی را دارد.

پنل جلوی دوربین لایکا Leica M10-R

لایکا M10-R از بسیاری جوانب در نقش دوقلوی M10-P ظاهر می‌شود و شباهت‌هایی فراوان در بین این دو دوربین به‌چشم می‌خورد. در مدل M10-R از همان شاتر محبوب M10-P استفاده شده است که کارشناسان به خاطر سر‌و‌صدای کم، آن را تحسین کردند. صفحه‌نمایش لمسی مدل  M10-R نیز کارکردی مشابه مدل P دارد و همچون این دوربین، در بخش بالایی خود از دکمه‌ای چرخان برای تنظیمات ISO استفاده می‌کند که به‌عقیده‌ی کارشناسان، باعث شخصیت‌بخشی به M10-P شده بود.

بزرگ‌ترین تفاوت بین دو دوربین را می‌توانیم حسگر تصویر به‌حساب بیاوریم. آن‌طور که لایکا اعلام می‌کند، دوربین M10-R از حسگری با وضوح ۴۰ مگاپیکسل بهره می‌گیرد که به‌صورت انحصاری توسط خود لایکا توسعه داده شده است. همانطور که بالاتر اشاره کردیم، دوربین جدید لایکا حسگر موردبحث را از دروبین M10 Monochrom به‌ارث برده است.

نمایشگر دوربین لایکا Leica M10-R پنل پشتی

حسگر ۴۰ مگاپیکسلی موردبحث در دوربین جدید لایکا به فیلتر بایر مجهز شده است تا بتواند تصاویر رنگی ثبت کند. حسگر ۴۰ مگاپیکسلی M10-R نه‌تنها تصاویری پرجزئیات‌تر نسبت‌به حسگر ۲۴ مگاپیکسلی دوربین‌های M10 و M10-P و M10-D ثبت می‌کند، بلکه مزیت‌های دیگری نیز دارد تا تجربه‌ی عکاسی لذت‌بخشی ارائه دهد. لایکا می‌گوید حسگر جدیدش نسبت‌به حسگر ۲۴ مگاپیکسلی دوربین‌های مذکور نویز بسیار کمتری در تصاویر ثبت می‌کند و گسترده‌ی داینامیکی وسیع‌تری ارائه می‌دهد.

حسگر جدید از همان گسترده‌ی ایزو یعنی ۱۰۰ تا ۵۰٬۰۰۰ بهره می‌برد، با این‌حال لایکا به طرفداران خود اطمینان می‌دهد که این حسگر ۴۰ مگاپیکسلی در محیط‌های کم‌نور عملکردی بسیار نزدیک به M10 Monochrom دارد و این موضوع برای گستره‌ی داینامیکی هم برقرار است. به‌علاوه حداکثر زمان اکسپوژر (نوردهی) حسگر به ۱۶ دقیقه (به‌هنگام استفاده از ایزوی ۱۰۰) افزایش پیدا کرده است. 

نمای بالا دوربین لایکا Leica M10-R

به‌گفته‌ی لایکا بهره‌مندی از حسگر پروضوح‌تر باعث می‌شود دوربین M10-R محصولی بسیار مناسب برای لنزهای قدیمی و جدید سری M به‌حساب بیاید و برای سناریوهای مختلف کار کاربر را راه بیاندازد. لایکا در دوربین جدید خود به استفاده از شیشه‌ی جدیدتر و باکیفیت‌تر روی آورده است که قطعا می‌تواند روی بهبود کیفیت تصویر تأثیر محسوسی بگذارد. لایکا اعتقاد دارد تفاوت ۱۶ مگاپیکسلی بین حسگر M10-R با حسگر دوربین‌هایی مثل M10-P باعث می‌شود لنزهای قدیمی سری M نیز عملکردی بهتر از خود نشان دهند. 

لایکا از روز گذشته امکان خرید دوربین جدید خود را برای علاقه‌مندان فراهم کرده و قیمت دوربین لایکا M10-R برابربا ۸٬۲۹۵ دلار است. ناگفته نماند این شرکت دوربین M10 Monochrom را نیز با همین قیمت روانه‌ی بازار کرده بود. بر اساس اطلاعیه‌ای رسمی، M10-R قرار است در رنگ‌های مشکی و نقره‌ای در دسترس قرار بگیرد و تاریخ عرضه‌ی آن برای پایان ماه جولای (اوایل مرداد) تعیین شده است. برای کسب جزئیات بیشتر درمورد محصول می‌توانید وارد وب‌سایت رسمی لایکا شوید. 

شما کاربران تک تایمز چه دیدگاهی درمورد دوربین جدید لایکا دارید؟

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.
منبع خبر