احتمالاً سال ۲۰۲۰ گرم‌ترین سال تاریخ خواهد بود

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،

سال ۲۰۲۰ از بسیاری از جهات سال فوق‌العاده‌ای بوده است و باوجودآنکه تنها چند روز به پایان امسال مانده است، سال ۲۰۲۰ یک شگفتی دیگر آفریده است: امسال احتمالاً به‌عنوان گرم‌ترین سال تاریخ ثبت خواهد شد.

پیش‌ازاین، سال ۲۰۱۶ این عنوان برجسته را در اختیار داشت ولی رکوردهای گرمایش جهانی هرروز سریع‌تر شکسته می‌شوند. قبل از سال ۲۰۱۶، سال ۲۰۱۵ این عنوان را در اختیار داشت و قبل از آن، این عنوان از آن سال ۲۰۱۰ بود. البته این‌ها رکوردهایی نیست به شکسته شدنشان افتخار کنیم. اما متأسفانه این واقعیتی است که ما در آن زندگی می‌کنیم. آب‌وهوا با سرعت وحشتناکی در حال گرم شدن است و ما برای کاهش سرعت آن کم‌کاری می‌کنیم. باوجودآنکه از مضرات گرمایش جهانی برای موجودات زنده و زمین باخبریم دی‌اکسید کربن بسیار کمتری نسبت به سال گذشته تولید می‌کنیم اما ما هنوز ۴۰ میلیارد تن CO2 تولید می‌کنیم.

البته هنوز هم این احتمال وجود دارد که سال ۲۰۲۰ گرم‌ترین سال ثبت‌شده نباشد. به عبارت دقیق‌تر، سازمان ملی اقیانوسی و جوی (NOAA) به امسال ۵۴ درصد احتمال سبقت و رسیدن جایگاه برتر را می‌دهد، این بدان معناست که ۴۶ درصد احتمال دارد که سال ۲۰۲۰ تنها دومین گرم‌ترین سال ثبت‌شده باشد. این موضوع ممکن است ازنظر فنی خبر خوبی باشد، اما درواقع این‌گونه نیست.

April-2020-Global-Temperature-Departures-from-Average-Map

امسال شاهد گرم‌ترین اقیانوس‌ها بوده‌ایم

درواقع قرار بود امسال یک سال خنک‌تر باشد. الگوی هوای La Niña نسبتاً قوی در حال اجرا بود که تأثیر سردی در قسمت‌های شرقی و مرکزی اقیانوس آرام داشته است. اما بقیه جهان بسیار گرم‌تر از حالت عادی بودند (شمال روسیه به‌طور متوسط منفی ۱۳ درجه سانتی‌گراد گرم‌تر از حالت عادی بود) و درمجموع می‌توان گفت که سیاره زمین بسیار گرم شده است. درواقع، علی‌رغم وجود الگوی هوای قوی La Niña، امسال شاهد گرم‌ترین اقیانوس‌ها بوده‌ایم.

سازمان هواشناسی جهانی پیش‌بینی کرده است که سال ۲۰۲۰ بیش از ۱.۲ درجه سانتی‌گراد بالاتر از سطح پایه ۱۸۵۰-۱۹۰۰ باشد. باید تا ژانویه منتظر بمانیم تا بدانیم که امسال در چه قسمتی از کتاب رکوردها ثبت خواهد شد اما خواه رکورد را بشکنیم یا نه، سال ۲۰۲۰ یک بسیار گرم بوده است.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری اطلاعات مراجعه کنید.
منبع خبر

نوشته های مشابه

بستن