حراج واقعی! برای دریافت کتاب الکترونیکی رایگان با 25 دستور العمل برتر ما.

اتصال روستاهای بیش از ۲۰ خانوار به شبکه ملی اطلاعات

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،


«محمدجواد آذری‌جهرمی» امروز (سه‌شنبه) در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال نماینده زابل افزود: مطابق برنامه ششم توسعه، ۸۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار باید تا سال پایانی برنامه به اینترنت متصل شوند و امروز مواجهه با پاندمی کرونا، اهمیت و ضرورت این مساله را بیشتر کرده است.

وی بیان‌داشت: تلاش این وزارتخانه و اپراتورهای ارتباطی نیز سرعت دادن به این برنامه است.

به گزارش تک تایمز از ایرنا، آذری‌جهرمی ادامه‌داد: اکنون از مجموع ۳۹ هزار و ۵۰۰ روستای بالای ۲۰ خانوار، حدود ۳۵ هزار روستا به شبکه ملی اطلاعات متصل شده‌اند و چهار هزار روستای دیگر باقی مانده است؛ در تلاشیم برنامه اتصال این روستاها تا پایان امسال تکمیل شود.

وی با اشاره به استان سیستان و بلوچستان یادآور شد: استاندارد اتصال روستاهای این استان به شبکه ملی اطلاعات، کمتر از متوسط کشوری است.

وزیر ارتباطات گفت: تاکنون ۱۲ هزار کیلومتر شبکه فیبر نوری بین شهری در این استان اجرایی شده که هفت هزار و ۳۰۰ کیلومتر از سوی شرکت مخابرات و چهار هزار و ۷۰۰ کیلومتر نیز در دولت «تدبیر و امید» بوده است.

وی تاکید کرد: ‌سیستان و بلوچستان به بیش از این ظرفیت برای فیبر نوری نیازمند است، زیرا از مجموع هفت هزار و ۴۰۰ روستای دارای سکنه این استان، ۳ هزار و ۴۰۰ روستا بالای ۲۰ خانوار جمعیت دارد، اما هدفگذاری قانون که بر مبنای آن به این وزارتخانه بودجه می‌دهد، بر مبنای جمعیت بالای ۲۰ خانوار است.

آذری‌جهرمی خاطرنشان‌کرد: در هیچ استانی چنین شکاف در بین روستاهای بالا و زیر ۲۰ خانوار آن وجود ندارد.

وی اظهار داشت: با درخواست از رییس سازمان برنامه و بودجه و همچنین وزیر اقتصاد و هماهنگی با رییس‌جمهوری، یک‌هزار میلیارد تومان از سوی دولت اختصاص یافته تا عقب‌ماندگی‌ها در این زمینه و شکاف موجود از بین برود؛ در این زمینه تا اردیبهشت‌ماه آینده یک برنامه کامل داریم.

سفر آذری جهرمی به سیستان و بلوچستان

این عضو کابینه دولت از سفر ۱۰ روزه خود به سیستان و بلوچستان از یکشنبه هفته آینده (هفتم دی‌ماه) خبر داد و گفت:‌ با تقسیم‌بندی این استان به سه منطقه نوار ساحلی، سیستان و بلوچستان، تیم‌های عملیاتی مستقر می‌شوند تا ۲۷ درصد روستاهای باقی‌مانده بالای ۲۰ خانوار که البته پوشش دادن آنها کاری دشوار است، به شکه ملی اطلاعات بپیوندند.

وی یادآور شد:‌ مناطق باقی‌مانده به اندازه کل مناطق پوشش داده شده، با دشواری در اجرا مواجه است و در کنار آنها بخش بزرگی از روستاهای با جمعیت زیر ۲۰ خانوار نیز از خدمات بهره‌مند می‌شوند.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار تکنولوژی و فناوری مراجعه کنید.
منبع خبر