حراج واقعی! برای دریافت کتاب الکترونیکی رایگان با 25 دستور العمل برتر ما.

ترفند فیس‌بوک برای رهایی از اتهام انحصارطلبی

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،


فیس‌بوک برای رهایی از اتهامات ضد انحصارطلبی، پیشنهاد کرده بود به رقیبانش برای ساخت یک شرکت شبکه اجتماعی رقیب کمک کند.

به گزارش تک تایمز از ایسنا، روزنامه واشنگتن پست گزارش کرد فیس‌بوک پیشنهاد کرده بود توافق‌های مجوزی با سایر شرکت‌ها داشته باشد که به نوبه خود دسترسی به کد فیس‌بوک برای ایجاد راحت‌تر یک شبکه اجتماعی رقیب را فراهم می‌کرد. وکیلان فیس‌بوک این ایده را نزد بازرسان ایالتی و فدرال پیش از این که شکایت‌های ضد انحصارطلبی علیه این شرکت در نهم دسامبر تنظیم شود، مطرح کرده بودند.

کمیسیون تجارت فدرال آمریکا و ۴۸ دادستان کل ایالتی شکایت‌هایی را علیه فیس‌بوک تنظیم کرده و خواستار تجزیه این شرکت و جدایی اینستاگرام و واتس اپ شده‌اند. در این شکایت‌ها ادعا شده است فیس‌بوک رقیبانش را پیش از این که به حد کافی بزرگ شده و به تهدیدی برای برتری این شرکت تبدیل شوند، خنثی کرده است.

فشار برای تجزیه فیس بوک در چند سال گذشته افزایش پیدا کرده است. اتحادیه اروپا از سال ۲۰۱۹ سرگرم تحقیق از شیوه‌های نگهداری دیتا توسط فیس‌بوک و پلتفرم بازار این شرکت است. چهار شرکت فناوری که از میان آنها دو شرکت از بین رفته‌اند در ژانویه از فیس‌بوک شکایت کرده و خواستار استعفای مارک زاکربرگ، مدیرعامل این شرکت بر سر استراتژی‌های ضد رقابتی فیس‌بوک شدند.

دادستان‌های کل ایالتی آمریکا اخیرا از گوگل برای توافق پنهانی با فیس‌بوک و فراهم کردن مزیت‌های تبلیغاتی غیرمنصفانه برای این شبکه اجتماعی شکایت کرده‌اند.

دیوید سیسیلاین، رییس کمیته فرعی ضدانحصارطلبی مجلس آمریکا اظهار کرده که فیس‌بوک پس از نمایش رفتار انحصارطلبانه باید تجزیه شود.

منابع آگاه به واشنگتن پست گفتند: فیس‌بوک پیش از شکایت کمیسیون تجارت فدرال به آماده سازی پرداخته و وکیلان ضد انحصارطلبی سابق دولت را استخدام کرده و ابتکارهای داخلی راه اندازی کرده که به مسائل رقابتی متمرکز هستند. طبق گزارش راب پرایس از بیزنس اینسایدر، فیس‌بوک استخدام وکیلان در حوزه رقابت و کارشناسان را در ماه مه سال ۲۰۱۹ آغاز کرده بود.

فیس‌بوک کاهش دو میلیون کاربر فعال روزانه در آمریکا و کانادا در سه ماهه سوم را اعلام کرد اما در همین مدت ۲۱.۵ میلیارد دلار درآمد داشت.

بر اساس گزارش بیزنس اینسایدر، کارشناسان حقوقی و تحلیلگران وال استریت تردید دارند که دادگاه فیس‌بوک، اینستاگرام و واتس‌اپ را تجزیه کند اما این شکایت نشان دهنده تلاش وسیع دولت آمریکا برای تحکیم نظارت و ساماندهی غول‌های فناوری است.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار تکنولوژی و فناوری مراجعه کنید.
منبع خبر