قسم خورده ام از پایان وس کوتاه نیایم

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز رسانه تک تایمز – وزیر ارتباطات دیروز وعده یک لایو جنجالی را داده بود. آذری جهرمی از سیده حمیده زرآبادی نماینده مجلس که در نشستی با عنوان رانت خواری در وزارت ارتباطات ادعاهایی را عنوان کرده بود، خواست تا در این مناظره شرکت کند. زرآبادی […]

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز

رسانه تک تایمز – وزیر ارتباطات دیروز وعده یک لایو جنجالی را داده بود. آذری جهرمی از سیده حمیده زرآبادی نماینده مجلس که در نشستی با عنوان رانت خواری در وزارت ارتباطات ادعاهایی را عنوان کرده بود، خواست تا در این مناظره شرکت کند.

زرآبادی اعلام کرد بنا به دیدار از حوزه های انتخاباتی و عدم آنتن دهی مناسب نمی‌تواند در این مناظره شرکت کند. آذری جهرمی با اشاره به اینکه قبل از اینکه این صحبت ها درباره ارزش افزوده و کلاهبرداری هایی که از این طریق انجام می شود را مطرح کنیم، اکثر مردم درباره فکر می کردند موضوع مالیات بر ارزش افزوده است، تاکید کرد: «داستان ارزش افزوده در کشور ما از آن زمانی آغاز شد که شرکت ها از مردم می خواستند با ارسال یک پیامک، خدماتی را دریافت کنند. اوایل در این زمینه مشکلی وجود نداشت اما بعد از مدتی حجم تجارت ناسالم بالا رفت و انواع و اقسام کلاهبرداری ها در این فضا شکل گرفت. 

بعد از مدتی عده ای راه کلاهبرداری از این طریق را یاد گرفتند تا با شیوه های مختلف مردم را به عضویت سامانه های خودشان دربیاورند و از آن ها پول بگیرند. سال گذشته موفق به شناسایی ۵ شرکت شدیم که آرای نظرسنجی مردمی را دستکاری کرده و بدون اطلاع، آن ها را به عضویت در خدمات ارزش افزوده درآورده بودند. از طریق شناسایی این شرکت ها، ۳۳ میلیارد تومان به مردم بازگشت.»

او افزود: «سال گذشته شرکتی را شناسایی کردیم که بیش از هزار اپلیکیشن تولید کرده بود. ما پرونده ای در این خصوص تشکیل دادیم و مستندات را برای پلیس فتا ارسال کردیم. شرکت های ارزش افزوده تحت هیچ شرایطی مجوز خود را از وزارت ارتباطات نمی گیرند، برای جلوگیری از این مسئله دو مصوبه در کمیسیون تنظیم مقررات ابلاغ شد، سرویس ستاره مربع را آماده کردیم، مراجع تقلید برای آن حجت شرعی گذاشتند و اطلاع رسانی های زیادی در این خصوص انجام شد تا از این مسئله جلوگیری شود. کاری که این شرکت ها انجام می دهند عین کلاهبرداری و قماربازی است.»

آذری جهرمی با اشاره به اینکه بر اساس اطلاعاتی که به دست آورده اند، مبلغ ۲۶۰۰ میلیارد تومان جمع پول هایی است که از این طریق از حساب های مردم کسر شده است؛ تصریح کرد: «قربانی این اتفاق تمام مردم بودند. از معاون اسبق وزیر که در دانشگاه استنفورد تحصیل کرده تا زن مسنی که در خانه سالمندان او را دیدم. طی این مدت کوتاه از طریق کد ستاره ۸۰۰ ستاره شش مربع، بیش از ۳ میلیون نفر استعلام مبالغ خدمات ارزش افزوده خود را گرفته اند و ۵۰۰ شکایت نیز ارسال شده است.»

جهرمی با تاکید بر اینکه تلاش می کنند که این پرونده ها در قوه قضاییه پیگیری و مبالغ به حساب قربانیان بازگردد، افزود: «البته خود صاحبان این کسب وکارها اعلام کردند درآمدشان ۱۳ هزار میلیاد تومان بوده و به این واسطه ۳۰ هزار شغل ایجاد کرده اند. نمی دانم اگر این همه شغل ایجاد شده چرا هیچکس نام این شرکت ها را نمی داند. 

در این مسیر سنگ اندازی های زیادی شد، جریان هایی شروع به حمله کردند که به قدرت متصل هستند. از روزی که مبارزه با وس را آغاز کردم، منتظر موج تخریب ها بودم. حتی به شوخی به خبرنگاران گفتم ممکن است برای این که من را منصرف کنند، فردا بگویند من قاتل بروسلی هستم. 

از زمانی که این بحث را آغاز کردیم، حملات آغاز شد. حملاتی که بی سابقه است و هر روز در فضای مجازی شایعاتی منتشر می شود که نادرست است. طبیعتا این فضایی است که من نسبت به آن آشنایی دارم و معتقد هستم هنوز حملات جدی آغاز نشده و این ها تازه شروع کارشان است.»

آذری جهرمی اشاره کرد: «مسائلی که از سوی خانم زرآبادی، نماینده مجلس مطرح شده، نیاز به پاسخ دارد. شیوه سنتی پاسخ به تهمت ها توسط مسئولین این است که آن ها این مسائل را توسط روابط عمومی خودشان تکذیب می کنند.

امشب می خواهم مدل نوینی از پاسخگویی به ادعا و تهمت ها را ارائه کنم. خیلی خوب است که این مسائل را شفاف توضیح بدهیم. یکی از نمایندگان محترم سوالی مطرح کردند. من منتظر بودم تا مجلس من را دعوت کند تا به آن پاسخ بدهم. اما از آن جایی که خانم زرآبادی روز گذشته نشست خبری برگزار و مباحث را در فضایی غیر از مجلس مطرح کردند، من نیز لازم دیدم که این مسئله را توضیح بدهم.»

آذری جهرمی در ادامه لایو اینستاگرام بنا به وعده‌ای که داده بود، مهمانان زیادی داشت. یکی از مهمانان، زهیر موسوی، فردی که در توئیتر از نطق حمیده زرآبادی خبر داده بود. زرآبادی در نشست خبری گفته بود: «من احساس ناامنی می کنم از این که مکالمات تلفنی من که کسی از آن با خبر نبوده چطور به دست زهیر موسوی رسیده است.»

زهیر موسوی در لایو وزیر ارتباطات به این مسئله پاسخ داد و گفت: «من یک دوست قدیمی دارم که از کارمندان صدا و سیماست و اتفاقا از منتقدان و مخالفان وزیر ارتباطات است. او به من گفت سه شنبه روزی قرار است یکی از نمایندگان مجلس درباره آذری جهرمی نطق کند. البته من نامی هم از نماینده نبردم. زمانی که این خبر را شنیدم، آن را در توئیتر خودم منتشر کردم. البته من نیز یک سوال از خانم زرآبادی دارم. چطور نطق شما روز سه شنبه ۱۱:۵۰ در مجلس آغاز شد اما چند دقیقه قبل متن کامل آن روی سایت نماینده دات کام قرار گرفت و در سایت های دیگر بازنشر شد؟ من خبرنگار هستم و قطعا خط یکسری از خبرها را متوجه می شوم. شما پرسیدید من خبر را از کجا آوردم، می گویم که از طریق یکی از دوستان به دست من رسید!»

پس از صحبت های این خبرنگار، آذری جهرمی به مسئله دیگری که روز گذشته از سوی نماینده مجلس شورای اسلامی مطرح شده بود، اشاره کرد و گفت: «مسئله دیگر صحبتی پیرامون حقوق ۶۹ میلیون تومانی خواهر خانم من بود. من از همسر خانم اسدیان دعوت کردم به ما بپیوندند و توضیحاتی را ارائه کنند.»

علی نواب زاده، باجناق وزیر ارتباطات با اعلام این که همسرش به دلیل قرار داشتن در ماه پایانی بارداری نتوانسته خودش برای پاسخگویی حاضر شود، گفت: «از سال ۸۴ وارد صنعت آی تی شدم. بعد از مدتی توانستم ارتقا شغلی بگیرم و در مجموعه کاری به عنوان مدیر سیستم ها ادامه فعالیت بدهم. تا سال ۹۱ فعالیت ما در شرکت داتک ادامه داشت. شرکتی که فعالیت نزدیکی با شرکت رایتل داشت و به همین واسطه زیرساخت های این مجموعه توسط شرکت داتک راه اندازی شد. پس از سال ۹۱ به شرکت آسیاتک رفتم و فعالیت خود را در آن جا آغاز کردم. این همکاری تا پایان سال ۹۶ ادامه داشت. در این بین سال ۹۳ ازدواج کردم و مثل خیلی از افراد دیگر سعی کردیم در شرایط شغلی مان به استقلال بیشتری دست پیدا کنیم. به همین واسطه به شکل مشترک با همسرم تصمیم گرفتیم کار نمایندگی بیمه را انجام بدهیم. با تلاش و قبول شدن در آزمون، وارد یک شرکت بیمه معتبر شدیم.

بعد از دریافت نمایندگی کار را در کنار همسرم آغاز کردیم. مانند همکاران خود در فراخوان ها و مناقصه هایی که در حوزه های مختلف برگزار می شد، شرکت کردیم. یکی از این فراخوان ها مربوط به شرکت رایتل بود. تلاش ما این بود که حتما این قرارداد را به دست بیاوریم چون اپراتور معتبر و صاحب نامی بود. حتی تصمیم گرفتیم از درآمد خودمان پوشش هایی را به قرارداد اضافه کنیم تا بتوانیم دراین مناقصه برنده شویم. با این تمهیدات موفق به جذب قرارداد رایتل شدیم. با توجه به حواشی که چند وقت اخیر به وجود آمد، چند نکته را مطرح می کنم. اول این که گزارشی تحت عنوان کارمزد و درآمدهای ما منتشر شده که برخی از خطوط این گزارش تکراری است و به همین دلیل زمانی جمع زدن یک بزرگ به دست می آید.

مطلب دیگر عنوان کردند مبلغ ۶۹ میلیون تومان حقوقی است که به همسر من تعلق می گیرد، در حالی که همه با شغل نمایندگی بیمه آشنا هستند و می دانند چینین شرکت هایی هزینه هایی مانند اجاره دفتر، حقوق کارمند، بازاریاب، هزینه جاری و… دارد به همین دلیل اطلاق درآمد به شکل حقوق در ادعای مطرح شده اصلا درست نیست. 

قراردادهایی که توسط مجموعه ما بسته شده، چه آن هایی که در آن گزارش مخدوش به آن اشاره شده و چه آن هایی که اشاره نشده، طی روال شفاف و قانونی منعقد شده است و سوابق آن در بیمه موجود است.

نکته چهارم این است که زمان انعقاد قراردادها، آقای جهرمی نه وزیر بودند نه در شرکت های طرف قرارداد ما مسئولیت داشتند. لازم به ذکر است بگویم یکی از شرکت هایی که ما دوست داشتیم در آن ورود کنیم، شرکت ارتباطات زیرساخت بود که آن زمان با آقای جهرمی مطرح کردم و ایشان برادرانه به ما گفت که در این کار شرکت نکنید و آن را توصیه نمی کنم. ما نیز توصیه را پذیرفتیم و ورود نکردیم.»

وزیر ارتباطات در تکمیل صحبت های نواب زاده گفت: «ادعا شده که قراردادهای منعقد شده رانتی است. از همین جا می گویم هر سندی از مداخله من در عقد قرارداد وجود دارد منتشر کنند. من در سال ۹۴ که قراردادها منعقد شده اصلا وزیر نبودم. ضمن این که من تیرماه به عضویت هیات مدیره شرکت رایتل درآمدم و مهرماه نیز استعفا دادم، بنابراین مباحثی که مطرح شده درست نیست. این که لیست را منتشر کنیم و بگوییم ناشی از رانت بوده چیزی جز تهمت نیست. این مطالب در راه مسئله ای که ما آغاز کردیم البته عجیب نیست و حملات قاعدتا در ادامه بیشتر می شود. امروز بحث باجناق بود و حتما فردا به دیگر اقوام هم می رسد.»

در ادامه سجاد بنایی، نایب رئیس هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت که بیش از یک سال است در این مجموعه فعالیت می کند، در لایو آذری جهرمی حضور پیدا کرد و گفت: «از سال ۸۷ تا ۹۷ در شرکت حصین کارمند بودم و سمت من مدیر سرمایه گذاری بود و برخلاف چیزی که مطرح شده، جز سهام داران نبودم. وظیفه ای که در این شرکت برعهده داشتم جذب سرمایه برای شرکت های استارتاپ بود. یکی از این شرکت ها نیز فیبز بود که خانم زرآبادی روز گذشته اعلام کردند من صاحب آن شرکت هستم در حالی که من صرفا نماینده بودم. ایشان گفتند این شرکت تخلف داشته و نزدیکان وزیر سعی کردند این تخلف را پنهان کنند. 

بیان چنین مسئله ای نیاز به سند دارد. با توجه به این که ما خودمان در وزارت ارتباطات شناسایی شرکت های ارزش افزوده را برعهده داشتیم، سندی در این مورد ندیدند. من سند قوه قضاییه که در خصوص آگهی تغییرات شرکت را آورده ام که نشان می دهد من مرداد ۹۷ از همه مسئولیت های خصوصی استعفا دادم و بعد از آن وارد مجموعه دولت شدم. این درست بر خلاف سندی است که گفته اند من مهرماه از مسئولیت های خود استعفا داده ام.»

آذری جهرمی در انتها افزود: «در چند روز گذشته اعلام کرده اند اطرافیان من وس انجام می دهند این حرف یک مقداری با عقل جور در نمی آید. خوب است آدم کمی هم عقل داشته باشد. باید روشن شود تخلفات ارزش افزوده متعلق به چه شرکت هایی است؟ سهامداران چه کسانی هستند؟ مبالغ کجا رفته است؟ مسئول نظارت بر این مسائل کجا بوده؟ حالا هی موج تخریبی درست کنید، ما آمادگی موج های بیشتر را هم داریم. گفتید من ۵۰ هزار دلار برای گزارش در مجله پرداخت کرده ام، گفتید جهرمی با هواپیمای اختصاصی رفت و آمد می کند. تمام این مسائل تکذیب شد. تاکیدم کنم که من بنای کوتاه آمدن ندارم و برای مبارزه آمادگی ام کامل است.

با حمایت مردم و رهنمودهایی که رهبر معظم انقلاب اسلامی داشتند و بر اساس قسمی که در مجلس خوردم با مسئله حق الناس مبارزه می کنم و همانطور که در انتهای نطق خودم در مجلس گفتم با خودم عهد کردم که اگر کوه ها به لرزه درآمدند تو استوار بمان. نه از تطمیع می لرزم نه از تهدیدها می ترسم. اعتقاد من این است که هیچ چیز بهتر از شفاف سازی نیست. اطلاعاتی از افراد در دست ما نیز وجود دارد اما اتکا به شیوه های غیراخلاقی برای تخریب دیگران آن هم در آستانه انتخابات کار صحیحی نیست و اخلاق مداری ما چنین اجازه ای را نمی دهد.»

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار تکنولوژی مراجعه کنید.
منبع