حراج واقعی! برای دریافت کتاب الکترونیکی رایگان با 25 دستور العمل برتر ما.

محبوبیت ناگهانی اپلیکیشن Remove China Apps در پلی استور هند

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،

طی چند وقت اخیر افراد زیادی رفتارهای ضدچینی از خود نشان داده‌اند و اعلام خبری جدید در این رابطه اتفاقی تعجب‌برانگیز به‌حساب نمی‌آید. تقریبا تمامی ساکنان کشورها اعتقاد دارند که عامل اصلی دنیاگیری ویروس کرونا، چین است و به‌همین دلیل همواره به انتقاد از دولت این کشور پرداخته‌اند. همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد به‌طور کلی رابطه‌ی چین با کشورهای خارجی نظیر ایالات متحده و هند در وضعیت مساعدی قرار ندارد. در همین حین مدتی پیش و به‌طور دقیق‌تر در روز ۱۷ مه ۲۰۲۰ (۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹) شاهد ظاهر شدن اپلیکیشنی تحت عنوان Remove China Apps در گوگل پلی استور بودیم.

این اپلیکیشن همانطور که از نامش پیدا است به کاربر امکان می‌دهد اپلیکیشن‌های ساخت چین را در گوشی پیدا و آن‌ها را حذف کند. این اپلیکیشن که مخصوص گوشی‌های اندرویدی است توانسته در عرض حدودا دو هفته توجه کاربران بسیار زیادی را جلب کند. درواقع آمار نشان می‌دهند Remove China Apps در حال حاضر در صدر جدول برترین اپلیکیشن‌های رایگان گوگل پلی در هند قرار دارد. شمار دانلودهای اپلیکیشن Remove China Apps امروزه مرز یک میلیون‌بار را رد کرده است که بخش عظیم این عدد ازسوی کاربران چین به‌دست آمده. 

ظاهرا Remove China Apps توسط استارتاپی هندی با نام وان‌‌تاچ اپ‌لبز (OneTouch AppLabs) ساخته شده است و در بخش توضیحات آن در فروشگاه گوگل پلی شاهد این عبارت هستیم :‌«اپلیکیشن Remove China Apps برای اهداف آموزشی و صرفا به‌منظور شناسایی کشور سازنده‌ی اپلیکیشنی خاص، توسعه‌ داده شده است». با این‌حال آن‌طور که کاربران می‌گویند، Remove China Apps تنها اپلیکیشن‌های چینی را اسکن می‌کند. به‌علاوه Remove China Apps به‌دنبال پیدا کردن اپلیکیشن‌های چینی، به‌صورت مستقیم گزینه‌ای روی صفحه ظاهر می‌کند که با فشردن آن می‌توانید اپلیکیشن‌های چینی را از دستگاه اندرویدی خود حذف کنید. 

ریموو چاینا اپس / Remove China Apps

توسعه‌دهندگان Remove China Apps در بخش توضیحات آن نوشته‌اند که این ابزار می‌تواند بر اساس تحقیقات روی بازار، اپلیکیشن‌های چینی را شناسایی می‌کند. با این‌حال توسعه‌دهندگان Remove China Apps می‌گوید تضمین نمی‌دهند که این اپلیکیشن همواره دقتی کامل داشته باشد و اپلیکیشن‌های چینی را به‌شکلی درست شناسایی کند.

کارشناس رسانه‌ی Android Authority می‌گوید اپلیکیشن Remove China Apps را روی گوشی پیکسل ۳ دانلود کرده است. ظاهرا این اپلیکیشن پس از یک‌بار اسکن گوشی توانسته Mi Remote شیائومی و TikTok را به‌عنوان اپلیکیشن‌هایی که توسط توسعه‌دهندگان چینی ساخته شده‌اند، شناسایی کند. با این‌حال Remove China Apps نتوانست پاب‌جی موبایل را به‌‌عنوان اپلیکیشنی چینی شناسایی کند. در نظر داشته باشید که این بازی توسط توسعه‌دهنده‌ای چینی با نام تنسنت گیمز (Tencent Games) ساخته شده است.

کاربران همچنین ادعا می‌کنند Remove China Apps نمی‌تواند اپلیکیشن‌هایی که به‌صورت پیش‌فرض روی گوشی‌های شرکت‌های چینی نصب شده‌اند را شناسایی کند. درواقع Remove China Apps تنها توانایی بررسی و شناسایی اپلیکیشن‌هایی را دارد که کاربر به‌صورت دستی آن‌ها را ازطریق گوگل پلی یا دیگر فروشگاه‌های اپلیکیشن‌محور متفرقه روی دستگاه خود نصب کرده است. با در نظر گرفتن این توضیحات متوجه می‌شویم که Remove China Apps آن‌قدر هم اپلیکیشن دقیقی نیست و نمی‌تواند یکایک اپلیکیشن‌هایی را که توسط توسعه‌دهندگان چینی ساخته شده‌اند شناسایی کند. به‌علاوه احتمالا این اپلیکیشن روی تمامی گوشی‌ها در تمامی مناطق دنیا کار نمی‌کند.

به‌منظور استفاده از اپلیکیشن Remove China Apps نیازی به ایجاد حساب کاربری ندارید و روند شناسایی اپلیکیشن‌های چینی ازطریق آن در زمانی سریع انجام می‌پذیرد. با این‌حال باید در نظر داشته باشید که Remove China Apps برخی از داده‌های گوشی شما نظیر نسخه‌ی اندروید، شمار کلیک‌ها روی قابلیت‌های خود اپلیکیشن، زبان مورداستفاده در دستگاه، نسخه‌ی اپلیکیشن‌های نصب‌شده، زمان و موارد دیگر را جمع‌آوری می‌کند و در دسترس توسعه‌دهنده قرار می‌دهد. 

به‌نظر می‌رسد وان‌تاچ اپ‌لبز توسعه‌دهنده‌ای نوپا است، زیرا بررسی پلی استور نشان می‌دهد Remove China Apps تنها اپلیکیشن این توسعه‌دهنده است که توانسته وارد فروشگاه آنلاین گوگل شود. همچنین وب‌سایت این گروه توسعه‌دهنده روز هشتم مه ۲۰۲۰ (۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۹) راه‌اندازی شده است. قوانین پلی استور گوگل به‌وضوح اعلام می‌کنند هیچ اپلیکیشنی اجازه ندارد در عملکرد اپلیکیشن‌های دیگرِ نصب‌شده روی دستگاه، مداخله کند. فعلا بااطمینان نمی‌دانیم که Remove China Apps قانون یادشده را نقض می‌کند یا خیر، با این‌حال اگر این قانون توسط Remove China Apps نقض شود، بدون‌شک گوگل به‌زودی آن را از روی پلی استور برمی‌دارد. 

شما کاربران تک تایمز چه دیدگاهی در این زمینه دارید؟

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.
منبع