حراج واقعی! برای دریافت کتاب الکترونیکی رایگان با 25 دستور العمل برتر ما.

صرافی رمزارز Livecoin هک شد

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،

لاوکوین (Livecoin)، صرافی رمزارز روسی، در شب کریسمس پستی در وب‌سایت رسمی خود منتشر کرد تا خبر بسیار مهمی به اطلاع کاربران برساند. در این پست اعلام شد که Livecoin هک شده و کنترل سرورهایش را از دست داده است و به ‌همین دلیل از کاربران خواسته شد هرچه سریع‌تر استفاده از سرویس‌های Livecoin را متوقف کنند.

بر اساس پست‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، به ‌نظر می‌رسد حمله‌ی سایبری به سرورهای Livecoin بین ۲۳ دسامبر (۳ دی) و ۲۴ دسامبر (۴ دی) انجام شده است. ظاهرا هکرها توانسته‌اند کنترل زیرساخت‌ Livecoin را در اختیار بگیرند. آن‌ها سپس با دسترسی‌هایی که داشتند، نرخ مبادلات را اصلاح کردند و ارزش رمزارزها را بسیار بالاتر از حد عادی بردند. 

پیش از آن‌که مدیران Livecoin بتوانند در اواخر روز ۲۴ دسامبر (۴ دی) حملات را دفع و مجددا به سرورهای هک‌شده دسترسی پیدا کنند، نرخ تبادل بیت کوین از ۲۳ هزار دلار به بیش از ۴۵۰ هزار دلار افزایش پیدا کرد و کاربران را در شوک فرو برد. همچنین هکرها نرخ تبادل اتریوم را از ۶۰۰ دلار به ۱۵ هزار دلار  و قیمت ریپل از ۰٫۲۷ دلار به بیش از ۱۷ دلار رساندند.

زمانی‌که نرخ تبادل ارزها اصلاح شد، هکرهای ناشناس شروع به خالی کردن حساب‌ها کردند و سود عظیمی به‌جیب زدند. Livecoin می‌گوید حادثه‌ی اخیر «با‌ دقت برنامه‌ریزی شده» و بررسی‌ها نشان می‌دهد که فرایند آماده شدن هکرها برای انجام حمله‌ی سایبری چند ماه به‌طول انجامیده است. 

Livecoin کنترل «تمامی سرورها، بک‌اند (Back-End) و نودها (Node)» را از دست داده است؛ دقیقا به‌ همین دلیل بود که نتوانست پس از آغاز حملات سایبری، به‌موقع سرویس‌هایش را از دسترس خارج کند. Livecoin می‌گوید کانال خبری‌اش نیز از حملات سایبری اخیر متأثر شده است. در ادامه‌ی بیانیه آمده است: «در حال حاضر، ما تا حدی فرانت‌اند (Front-End) را کنترل می‌کنیم و به‌همین دلیل است که می‌توانیم این بیانیه را منتشر کنیم.»

در ادامه بخوانید:

در زمان انجام حملات سایبری، پورتال اصلی صرافی که مبتنی‌بر وب است، از دسترس خارج شد و Livecoin از کاربران درخواست کرد فرایند سپرده‌گذاری را متوقف کنند و معاملات را از طریق رابط‌های دیگری نظیر API وب‌سایت یا اپلیکیشن‌های موبایل انجام دهند.

شماری از کاربران گفته‌های Livecoin را قبول ندارند و می‌گویند حادثه‌ی اخیر زیر سر کارمندان داخلی این شرکت بوده است. Livecoin حادثه‌ی اخیر را به نهادهای قانونی محلی گزارش داده است.

بر اساس گفته‌های CoinMarketCap، در حال حاضر از Livecoin به‌عنوان صد ‌و‌ هفتاد ‌و‌ سومین صرافی رمزارز در اینترنت یاد می‌شود و ارزش معاملات روزانه‌ای که بر بستر Livecoin انجام می‌گیرد تقریبا ۱۶ هزار لار است. این وب‌سایت فعالیتش را از مارس ۲۰۱۴ (اسفند ۱۳۹۲ و فروردین ۱۳۹۳) آغاز کرد. 

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.
منبع خبر