حراج واقعی! برای دریافت کتاب الکترونیکی رایگان با 25 دستور العمل برتر ما.

بهشت استخراج رمز ارز؛ اسکاندیناوی!

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،


منطقه اسکاندیناوی به لطف کاهش قیمت برق یک بار دیگر به منطقه جذابی برای استخراج ارزهای رمزنگاری شده تبدیل شده است.

به گزارش تک تایمز از ایسنا، بارانی‌ترین آب و هوا در ۲۰ سال گذشته تولید نیروگاه‌های برق آبی را افزایش داده و قیمت برق در سوئد و نروژ را به یکی از ارزان‌ترین قیمت‌های برق در جهان تبدیل کرده است. اشباع تولید برق که مهمترین ماده خام در استخراج سکه‌های مجازی است، با سالی مصادف شده که قیمت بیت کوین سه برابر شده است.

این ارزهای دیجیتالی در مزرعه‌های رایانه‌ای عظیم استخراج می شود که الگوریتم‌های پیچیده‌ای را در سالن‌هایی به بزرگی آشیانه های فرودگاه پردازش می‌کنند. برق در این فرآیند بسیار ضروری است و عملیات استخراج بیت کوین گاهی به اندازه ۷۰ هزار خانه برق مصرف می کند. دینامیک‌های فعلی بازار به استخراج کنندگان بزرگ بیت کوین جایگزین‌هایی برای کشورهایی مانند چین، قزاقستان و کانادا که معمولا محل استخراج بیت کوین هستند، فراهم کرده‌اند.

پس از چند سال حاشیه سود ضعیف به دلیل هزینه‌های بالاتر برق و قیمت‌های پایین اکثر ارزهای مجازی، اقبال به استخراج کنندگان بیت کوین رو کرده است. بسیاری از ماینرها که به این منطقه جذب شده بودند در جریان آخرین افزایش در سال ۲۰۱۷ آن را ترک کردند.

فیلیپ سالتر، مدیر عملیات‌های شرکت جنسیس ماینینگ که دیتا سنتری در شهر “بودن” سوئد اداره می‌کند، در این باره گفت: کسانی که مانند ما در دوره دشوار ماندند، اکنون کاملا راضی هستند. زمانی بود که به هیچ وجه سود نمی‌کردیم اما در طول سال گذشته سودآوری ما بیش از سه برابر شده است.

آب و هوای بارانی غیرمعمول به همراه دمای هوای ملایم ذخایر آبی در منطقه اسکاندیناوی را به بالاترین سطح در بیش از ۲۰ سال گذشته رسانده و این منطقه را با ظرفیت تولید فراوانی روبرو کرده است. در نتیجه قیمت‌های برق برای دوره های طولانی به زیر صفر سقوط کرد. میانگین قیمت‌های امسال حدود یک سوم قیمت برق در آلمان است که بزرگترین بازار برق اروپا به شمار می‌رود.

نروژ در میان ۳۰ عضو آژانس بین المللی انرژی، سال گذشته ارزانترین قیمت برق را برای کاربران صنعتی داشت. همچنین در نیمه اول سال ۲۰۲۰ ارزانترین قیمت برق غیرخانگی در اتحادیه اروپا را داشت و با فاصله اندکی بالاتر از ایسلند قرار گرفت که یک مکان جذاب دیگر برای استخراج ارز دیجیتالی است.

مزیت محیط زیستی اصلی استخراج ارز دیجیتالی در منطقه اسکاندیناوی این است که تولید برق تقریبا بدون انتشار آلایندگی صورت می گیرد و شامل تولید برق آبی، هسته‌ای و نیروی بادی است. این موضوع برای بسیاری از سرمایه گذاران موسسه‌ای که به ارزهای دیجیتالی جذب شده اند، به میزان فزاینده ای اهمیت یافته و یکی از دلایل اصلی جهش اخیر قیمت‌ها بوده است. استخراج ارز دیجیتالی از منطقه اسکاندیناوی پروفایل ریسک سیاسی بیت کوین را کاهش می‌دهد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، مقایسه قیمت برق در جهان به دلیل تفاوت‌های مالیات، هزینه و یارانه میان صنایع و مناطق، دشوار است. در یک بررسی بانک جهانی که به مقایسه هزینه های برق یک انبار فرضی در پایتخت هر کشور پرداخته بود، کشورهای سوئد و نروژ پایینتر از چین اما بالاتر از سایر مناطق استخراج ارز دیجیتالی مانند قزاقستان و مغولستان قرار گرفتند.

هزینه برق اهمیت بیشتر از این هم پیدا خواهد کرد زیرا محاسبات مورد نیاز برای تولید هر بیت کوین به طور پیوسته افزایش پیدا می‌کند.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار تکنولوژی و فناوری مراجعه کنید.
منبع خبر