اپل پروژه خودروهای برقی را کنار می‌گذارد که باعث خوشحالی ایلان ماسک شد – خبر اسفند ۱۴۰۲

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات در اسفند ۱۴۰۲

شرکت اپل قصد دارد فعالیت خود را متوقف کند پروژه ماشین الکتریکی برای تغییر تمرکز بر روی هوش مصنوعی (AI)، با ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا، این حرکت را به سبک علامت تجاری خود جشن گرفت.

با توجه به بلومبرگ، اپل پس از سرمایه گذاری میلیاردها دلار در طول یک دهه، سرمایه گذاری خودروهای الکتریکی خود را کنار گذاشت. با عنوان پروژه تایتان، نزدیک به 2000 کارمند درگیر را شوکه کرد.

این پروژه که در اصل برای ایجاد یک وسیله نقلیه الکتریکی کاملاً خودمختار (EV) برای رقابت با تسلا طراحی شده بود، از زمان آغاز آن در سال 2014 با چالش‌های متعددی روبرو بود. این ابتکار با تغییراتی در رهبری، مانند خروج داگ فیلد برای ایفای نقشی ارشد در فورد، مانع شد. شرکت موتور، و موانع استراتژیک مختلف.

در پاسخ، ماسک یک ایموجی سلام و یک سیگار را در X منتشر کرد و بعداً گفت: “وضعیت طبیعی یک شرکت خودروسازی مرده است.”

مدیر عملیات جف ویلیامز و معاون رئیس جمهور کوین لینچ، که بر این پروژه نظارت داشتند، به اعضای تیم اطلاع دادند که این ابتکار لغو خواهد شد. آنها توضیح دادند که تعداد زیادی از کارمندان تیم خودرو، که به عنوان گروه پروژه های ویژه (SPG) شناخته می شود، به بخش هوش مصنوعی به رهبری مدیر اجرایی جان جیاناندریا منتقل خواهند شد.

بلومبرگ گزارش داد که ممکن است اخراج‌های احتمالی وجود داشته باشد، زیرا تیم خودروی غول فناوری چند صد مهندس سخت‌افزار و طراح خودرو نیز دارد.

اخبار تصمیم این شرکت مستقر در کالیفرنیا با استقبال سرمایه گذاران همراه شد، زیرا سهام اپل در روز سه شنبه افزایش یافت. سهام حدود 1 درصد افزایش یافت و در 182.63 دلار در نیویورک بسته شد.

این برای خودروهای برقی چه معنایی دارد؟

لغو پروژه خودروهای الکتریکی نشان دهنده تغییرات گسترده تر در بخش خودرو است. از آنجایی که بازار خودروهای الکتریکی (EV) شاهد کاهش رشد فروش است، به دلیل هزینه های بالا و امکانات شارژ ناکافی، خودروسازان پیشرو مانند جنرال موتورز و فورد تمرکز خود را به افزایش تولید خودروهای هیبریدی تغییر می دهند. حتی تسلا، پیشگام در صنعت خودروهای برقی، کاهش قابل توجهی در نرخ رشد خود پیش‌بینی کرده است.

با وجود فلاکت و تیرگی در صنعت، تسلا همچنان قصد دارد خودروهای الکتریکی جدید بسازد در اواسط سال 2025 طبق گزارش ها، شرکت ماسک به تامین کنندگان اطلاع داده است که می خواهد تولید را در اواسط راه در سال آینده آغاز کند تا جاه طلبی دیرینه برای ساخت یک خودروی 25000 دلاری را محقق کند.

اکنون در حال رقابت برای تسلط در بزرگترین جهان است بازار خودرو در برابر تولیدکننده چینی خودروهای برقی BYD، به کارگیری یک استراتژی بازاریابی تهاجمی در چین.

تصویر ویژه: Canva

سوسواتی باسو

روزنامه نگار آزاد

Suswati Basu یک ویراستار چند زبانه و برنده جوایز و بنیانگذار کانال ادبیات متقاطع، How To Be Books است. او در فهرست نهایی جایزه گاردین مری استات قرار گرفت و در فهرست نهایی جایزه روزنامه‌نگاری توسعه بین‌المللی گاردین قرار گرفت. Suswati با 18 سال تجربه در صنعت رسانه، نقش های مهمی مانند سرپرست مخاطبان و معاون سردبیر اخبار NationalWorld، سردبیر دیجیتال برای Channel 4 News و ITV News را بر عهده داشته است. او همچنین به گاردین کمک کرده و در بی بی سی آموزش دیده است. حرفه او همچنین شامل یک دوره تصدی هفت ساله در شرکت پیشرو هوش مصنوعی Dataminr است، جایی که او رهبری میز اروپا را بر عهده داشت و اولین گروه منابع کارمند شرکت برای معلولیت ها را راه اندازی کرد. قبل از این، سوسواتی به مدت چهار سال به عنوان روزنامه نگار در چین کار کرد و در مورد سانسور و دیوار آتش بزرگ تحقیق کرد و به چندین زبان مهارت پیدا کرد. سوسواتی در سال‌های اخیر نامزد شش جایزه از جمله جوایز پادکست مستقل، جوایز بین‌المللی پادکست زنان و جوایز Anthem برای نمایش امور اجتماعی ادبی خود شده است. حوزه‌های تخصصی او طیف گسترده‌ای را شامل می‌شود، از جمله فناوری، تنوع، برابری، و گنجاندن (DEI)، سیاست اجتماعی، سلامت روان، و کتاب‌های غیرداستانی.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.