حراج واقعی! برای دریافت کتاب الکترونیکی رایگان با 25 دستور العمل برتر ما.

نخستین زنی که قدم روی ماه می‌گذارد، یکی از این فضانوردان ناسا خواهد بود

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،

مایک پنس (معاون رئیس جمهور ایالات متحده) در هشتمین جلسه شورای ملی فضایی که هفته گذشته برگزار شد، به معرفی ۱۸ فضانورد ناسا پرداخت که سرنشینان اصلی آرتمیس را تشکیل می‌دهند.

به گزارش تک تایمز و به نقل از Space، جیم برایدنستاین (مدیر ناسا) نیز تأکید کرد که این سرنشینان هم در پروازهای مدار پایین زمین و هم در پروازهای به مقصد ماه در برنامه شرکت خواهند کرد.

در ادامه به معرفی برخی از این بانوان می‌پردازیم.

 


 Kate Rubins
از میان فضانوردان اعلامی، یکی از آنها هم‌اکنون در مدار زندگی و کار می‌کند. خانم کیت رابینز در سال ۲۰۰۹ و در کلاس فضانوردان انتخاب و سپس در ماه اکتبر برای یک دوره شش‌ماهه وارد ایستگاه فضایی بین‌المللی شد. این، دومین پرواز وی است؛ او در سال ۲۰۱۶ هم پرواز داشت. خانم رابینز در طی این مأموریت، به‌عنوان نخستین دانشمندی شناخته شد که توالی دی‌ان‌ای را در مدار تعیین می‌کند.

 

 
کادر فضانوردان آرتمیس شامل خانم کریستینا کوچ نیز هست که در سال ۲۰۱۳ برای آموزش به‌عنوان فضانورد انتخاب شد و یک بار هم به فضا رفته و در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰، با ثبت ۳۲۸ روز پرواز، دومین رکورد را در پرواز طولانی‌مدت را به نام خود رقم زده است.

خانم کوچ در طول مدت حضور خود در مدار، در شش راهپیمایی فضایی شرکت کرد، از جمله سه مورد با همکار خود جسیکا میر که نخستین پیاده روی کامل فضایی برای زنان قلمداد می‌شود. او قبل از فضانوردی، در قطب جنوب نیز اقامتی طولانی‌مدت را در طول زمستان سپری کرده بود. شایان ذکر است که نام خانم میر نیز در این فهرست به چشم می‌خورد.

 

 


Stephanie Wilson
اما باسابقه‌ترین فضانورد در این مجموعه، خانم استفانی ویلسون است که در سال ۱۹۹۶ انتخاب شد و سه پرواز را نیز سوار بر مأموریت‌های شاتل فضایی به انجام رسانده است. او از زمان تازه‌ترین پرواز مداری خود، فعالیت‌های دیگری را نیز در ناسا برعهده گرفته است؛ از جمله به عنوان رابط میان اداره فضانوردی واقع در هیوستون و دیگر ادارات ناسا.

 


Nicole Mann
از سوی دیگر، در مجموعه فضانوردان برنامه آرتمیس، نام چهار زن هم دیده می‌شود که هنوز در فضا پرواز نکرده‌اند. خانم نیکول مان در سال ۲۰۱۳ به همراه کخ و میر به مجموعه فضانوردان پیوست.خانم مان در حال حاضر برای نخستین پرواز خود آموزش می‌بیند. این پرواز نخستین پرواز سرنشینان سوار بر کپسول استارلاینر مربوط به شرکت بوئینگ به مقصد ایستگاه فضایی بین‌المللی است و قرار است سال آینده انجام شود. او قبل از فضانوردی در میان تفنگداران دریایی ایالات متحده، در عراق و افغانستان پرواز می‌کرد.

 

 


Kayla Barron
خانم کایلا بارون جدیدترین عضو در میان فضانوردان است. او قبل از پیوستن به ناسا، در نیروی دریایی مشغول به خدمت بود. وی به‌تازگی تحصیلات تکمیلی خود را در زمینه رآکتورهای هسته‌ای به پایان رسانده است.

 

خانم یاسمین مقبلی (همکلاسی بارون) نیز که برای پیوستن به کادر فضانوردان آرتمیس انتخاب شده، در میان تفنگداران دریایی، از جمله در افغانستان و کالیفرنیا خدمت کرده است. یاسمین در تمام مدت خدمت خود، عمدتاً با بالگرد پرواز کرده است.

 

در آخر نیز می‌رسیم به خانم جسیکا واتکینز. او به‌تازگی دوره آموزشی فضانوردان مربوط به سال ۲۰۱۹ را به پایان رسانده است. وی قبل از پیوستن به ناسا، یک زمین‌شناس با تخصص مریخ بود و به عنوان بخشی از تیم پشتیبانی مریخ نورد کیوریاسیتی ناسا کار می‌کرد. خانم واتکینز در مأموریت‌های مریخ شرکت داشته و عضوی از برنامه‌ای عملیاتی به‌نام مأموریت شرایط حاد زیست‌محیطی نیز بوده است.

 

گفته می‌شود اینکه چه زمان و کدام‌یک از این زنان پا به ماه بگذارند، هنوز مشخص نیست. در حال حاضر ناسا درنظر دارد در سال ۲۰۲۴ شرایط فرود انسان را فراهم کند؛ اگرچه این امکان هم وجود دارد که دولت بایدن این جدول زمانی را تغییر دهد یا آژانس را به طور کامل تغییر مسیر دهد.

حتی اگر برنامه آرتمیس به همان شکلی که درنظر گرفته ادامه پیدا کند، اینکه آیا این فضانوردان در مدار زمین پایین باقی می‌مانند، آیا به دور ماه پرواز می‌کنند یا اینکه سرانجام روی آن قدم می‌گذارند، هنوز نامشخص است.

 

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار تکنولوژی و فناوری مراجعه کنید.
منبع خبر