حراج واقعی! برای دریافت کتاب الکترونیکی رایگان با 25 دستور العمل برتر ما.

اپل تجارت با ویسترون را به حالت تعلیق در آورد

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،

ماه گذشته، اپل روابطش را با پگاترون، سومین تولیدکننده‌ی بزرگ آیفون، به‌دلیل کار اجباری دانشجویان در کارخانه‌های این شرکت تعلیق کرد. حال گفته می‌شود غول فناوری کوپرتینو به‌دنبال شورش‌های اخیر در کارخانه‌ی ویسترون، روابطش را با شرکت یادشده نیز تعلیق کرده است. به‌نقل از گزارش‌های روئیترز و بلومبرگ، اپل بعد از پیداشدن تأمین‌کننده برای بهره‌برداری از کارگران کارخانه‌ای در هند، روابط با غول تولیدی تایوانی را «مشروط» کرده است؛ یعنی تا زمانی‌که ویسترون کارهایش را اصلاح نکند، تجارت جدیدی با اپل نخواهد کرد.

مقاله‌ی مرتبط:

چندی پیش، تعداد زیادی از کارکنان شرکت ویسترون، یکی از تولیدکنندگان بزرگ گوشی‌های آیفون‌، به‌دلیل دستمزدهای ناچیز شورش کردند و خسارت‌های زیادی به کارخانه‌ی ویسترون در کشور هند زدند. طبق گزارش‌های مختلف، در شورش کارخانه‌ی مونتاژ آیفون ویسترون در شهر بنگلور هند بین صدها تا دو‌هزار کارگر حضور داشته‌اند و تصاویر ویدئویی به‌دست‌آمده افرادی را نشان می‌دهد که به واحدهای مونتاژ حمله و شیشه‌ها را خُرد و ماشین‌ها را واژگون می‌کنند و درنهایت، آن‌ها را آتش می‌زنند. ویسترون هزینه‌ی کل خسارت‌ها را ۴٫۳۸ میلیارد روپیه (۶۰ میلیون دلار) برآورد کرده است.

براساس گفته‌های روئیترز، اکنون بعد از بررسی‌ها مشخص شده است که اعتراض کارگران بحق بوده و دولت محلی در تحقیقات مقدماتی‌اش نمونه‌های جدی نقض حقوق کار را پیدا کرده است. گفته می‌شود ویسترون دستمزدهای کمتری به کارگران پرداخت و آن‌ها را به اضافه‌کاری مجبور می‌کرد. افزون‌براین، خبرگزاری SCMP گزارش می‌دهد پلیس مشغول تحقیق روی سازمان‌هایی است که کارگران قراردادی را به شرکت ویسترون اعزام می‌کردند.

افزون‌براین، ادعاهایی مبنی‌بر سوءاستفاده‌ی واسطه‌ها از کارگران پیمان‌کاری و کاهش دستمزد آن‌ها مطرح شده است؛ زیرا پلیس در جست‌وجوی نقش شش پیمان‌کار است که به‌عنوان همکار برای ویسترون عمل می‌کردند. گزارش شده است که آنان کارگران را با قول پرداخت هزینه‌های اضافی، از رفتن به تعطیلات منصرف کرده و فریبشان داده‌اند. مستندات تحقیقات یادشده به این نکته اشاره می‌کند که ۸،۵۰۰ کارمند ویسترون پیمان‌کار یا کارگران موقت بوده‌اند. این در حالی است که حق مجاز کارگران موقت برای ویسترون پنج‌هزار نفر تخمین زده می‌شود. ویسترون در بیانیه‌ای از ماجرای پیش‌آمده عذرخواهی می‌کند و می‌گوید:

رفتار خود را بهبود می‌بخشیم و تیم‌هایمان را از نو تغییر می‌دهیم تا مطمئن شویم این مسائل دیگر اتفاق نخواهد افتاد. درحال‌حاضر، خط تلفن ۲۴ ساعته‌ای برای شکایات و برنامه‌ی دستیار کارمند ایجاد شده است. ما مدیر تجارت خود را نیز در هند اخراج کرده‌ایم.

غول فناوری کوپرتینو سابقه‌ی سیاهی در زمینه‌ی تخلف‌های کارگری دارد و گزارش اخیر حاکی از آن است که اپل حتی وقتی می‌داند مشکلی وجود دارد، از آن‌ها چشم‌پوشی می‌کند. حال سؤال اصلی این است: آیا اپل از این موضوع مطلع بوده یا اکنون که این قضیه رسانه‌ای شده، به تعلیق تجارت با کارخانه‌ی ویسترون مجبور شده است؟ دیدگاه شما کاربران تک تایمز درباره‌ی این خبر چیست؟

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.
منبع خبر